Izraelský minister obrany Joav Galant počul pri rokovaní vo Washingtone výhrady americkej administratívy prezidenta Joea Bidena k chystanej izraelskej ofenzíve v Rafahu. Píšu to dnes agentúry Reuters a AFP. Svoje námietky Galantovi zopakoval šéf americkej diplomacie Antony Blinkena, ktorý o nich hovoril už minulý týždeň pri návšteve Izraela.
Blinken podľa hovorcu americkej diplomacie Matthewa Millera pri rokovaní s Galantom "zopakoval svoj nesúhlas s rozsiahlou pozemnou operáciou v Rafahu". Podľa Blinkena existujú iné riešenia, ktoré by zaručili "bezpečnosť Izraela a ochranu palestínskych civilistov", ako pozemné operácie v oblasti, kam sa uchýlili stovky tisíc obyvateľov z iných častí Pásma Gazy.
Podľa Blinkena Izrael nepredstavil hodnoverný plán na ochranu či evakuáciu zhruba 1,4 milióna ľudí, už sa nachádza v Rafahu a okolí.
Podobné výčitky šéf americkej diplomacie oznámil izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi už minulý týždeň pri návšteve Izraela. Netanjahu v pondelok zrušil návštevu Spojených štátov po tom, ako sa USA zdržali hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN ohľadom rezolúcie ku konfliktu v Pásme Gazy.
Rezolúcia, ktorá podľa Washingtonu nie je právne záväzná, vyzýva na okamžité prerušenie bojov počas moslimského mesiaca ramadánu, ktorý sa končí 9. apríla. Dokument tiež požaduje prepustenie všetkých rukojemníkov, ktorých drží Hamas v Gaze od októbrového útoku, keď v Izraeli zabil 1200 ľudí a asi 250 osôb uniesol.
Izrael však námietky svojho blízkeho spojenca odmieta. Podľa izraelskej vlády je pozemná ofenzíva v Rafahu nevyhnutná pre zničenie vojenských štruktúr palestínskeho hnutia Hamas, s ktorým od októbra izraelská armáda bojuje. Izrael však tvrdí, že operáciu nezačne skôr, ako nájde riešenie pre lepšiu ochranu civilistov, ktorú si nachádza v oblasti.