Izrael podal oficiálny návrh na rozpustenie úradu OSN pre palestínskych utečencov UNRWA. Informoval o tom dnes portál denníka The Guardian s odvolaním sa na svoje zdroje z OSN. Izrael navrhuje, aby časť personálu UNRWA v Pásme Gazy prešla pod iné orgány OSN.
Mohla by tiež vzniknúť úplne nová agentúra zameraná na pomoc Pásmu Gazy, kde sa humanitárna situácia výrazne zhoršila po októbrovom začiatku bojov medzi izraelskou armádou a palestínskym hnutím Hamas.
Zrušenie Úradu
Návrh na zrušenie UNRWA podľa britského denníka odovzdal zhruba pred týždňom zástupcom OSN náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi. Dokument potom dostal tento týždeň na stôl generálny tajomník OSN António Guterres. Vzťahy medzi Izraelom a UNRWA sú už niekoľko mesiacov veľmi zlé a armáda odmieta s úradom spolupracovať.
Na konci januára UNRWA informoval o izraelských tvrdeniach, že 12 jeho zamestnancov sa priamo podieľalo na teroristickom útoku vedenom hnutím Hamas na izraelské územie zo 7. októbra minulého roka.
Neskôr izraelská armáda uviedla, že podľa spravodajských poznatkov v UNRWA pracujú stovky Palestínčanov, ktorí sú členmi organizácií Hamas či Palestínsky islamský džihád, proti ktorým Izrael bojuje.
Presun zamestnancov
Dokument odovzdaný Izraelom podľa denníka obsahuje zatiaľ vágny popis toho, čo by sa malo stať so zamestnancami či štruktúrami, ktoré má UNRWA v Pásme Gazy. Niekoľko stoviek zamestnancov UNRWA by podľa návrhu mohlo prejsť pod inú agentúru OSN či pod agentúru úplne novú. Počty by sa mohli postupne navyšovať.
Takáto zásadná reorganizácia uprostred bojov by však mohla mať ďalší negatívny vplyv na zlú humanitárnu situáciu v Pásme Gazy, varujú niektorí odborníci.
Izrael už niekoľko mesiacov dáva najavo, že si neželá, aby UNRWA pôsobil v Pásme Gazy. Izrael o svojom návrhu vedenia úradu, ktorý pôsobí od roku 1950 aj na ďalších palestínskych územiach či v Libanone a Jordánsku, neinformoval. UNRWA je tak úplne odrezaný od diskusií o svojej budúcnosti, poznamenal denník The Guardian.
UNRWA má kľúčovú úlohu v distribúcii humanitárnej pomoci v Pásme Gazy a v poskytovaní ďalších služieb, napríklad vzdelania. O osude úradu rozhoduje Valné zhromaždenie OSN.
Veľký vplyv však má aj počínanie darcov, ktorí financujú prevádzku úradu. Po zverejnení informácií o údajnom zapojení zamestnancov UNRWA do útokov zo 7. októbra na konci januára mnohí darcovia pozastavili financovanie, čo priviedlo úrad do ekonomických ťažkostí.
Mnohé krajiny svoje rozhodnutie v uplynulých týždňoch prehodnotili. Svoje financovanie však neobnovili napríklad Spojené štáty, ktoré patrili k najväčším darcom.