Rusko vedie dialóg s hnutím Taliban, ktoré vládne v Afganistane, a má s ním na prerokovanie množstvo naliehavých tém, vyhlásil dnes podľa agentúry TASS ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. O deň skôr ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že zvažuje odobratie Talibanu z ruského zoznamu teroristických organizácií.
"Je to krajina, ktorá s nami susedí. Tak či onak s nimi (taliban) komunikujeme. Musíme riešiť naliehavé otázky. Na to treba dialóg," poznamenal Peskov. Dodal, že Taliban v Afganistane fakticky vládne a že Rusko s ním komunikuje ako prakticky všetky krajiny.
Aké konkrétne naliehavé otázky musí Rusko s Talibanom preberať, Peskov nespresnil. Agentúra Reuters ale pripomenula, že v marci Rusko zažilo najhorší teroristický útok v posledných 20 rokoch, pri ktorom zahynulo najmenej 144 ľudí. K útoku sa prihlásil Islamský štát.
Podľa amerických rozviedok za činom konkrétne stojí Islamský štát-Chorásán, teda afganská odnož tejto organizácie. Islamský štát je pritom v Afganistane hlavným rivalom Talibanu a po uchopení moci Talibanu spustil v krajine vlnu násilností.
Rusko vedie Taliban na zozname teroristických organizácií od roku 2003. Afganský Taliban naproti tomu nefiguruje napríklad na podobnom americkom zozname.
Taliban sa v Afganistane vrátil k moci v roku 2021. Pôvodne sľuboval, že bude konať umiernenejšie ako za svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch, postupne ale obmedzuje práva občanov, predovšetkým žien.
Afganistan čelí hospodárskej kríze, okrem iného aj preto, že mnohé zahraničné organizácie prerušili po nástupe radikálneho hnutia k moci humanitárnu pomoc, od ktorej bol Afganistan ako jedna z najchudobnejších krajín sveta značne závislý.