Členské krajiny NATO sa zhodli na ďalšej podpore Ukrajiny, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej ozbrojenej agresii. Teraz budú riešiť, ako zabezpečiť, aby aliancia zohrávala väčšiu úlohu v koordinácii pomoci Kyjevu. Po skončení dnešného rokovania ministrov zahraničia to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Ukrajinci podľa šéfa NATO neustále preukazujú svoju statočnosť. "Ukrajincom nedochádza odvaha, ale munícia," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii.
Kritický moment
Všetci prítomní na dnešnom rokovaní sa podľa neho v tento kritický moment zhodli na podpore Ukrajiny. Zhodli sa aj na tom, že je potrebné napredovať v plánovaní toho, aby pomoc Kyjevu bola ešte robustnejšia a viac predvídateľná.
Až doteraz sa koordináciou pomoci pre Kyjev zaoberala takzvaná kontaktná skupina pre Ukrajinu, ktorú vedú Spojené štáty a ktorá združuje asi päť desiatok krajín podporujúcich Kyjev zbraňami a muníciou.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov uviedla, že Stoltenberg prichystal návrh, ktorý hovorí o vzniku takzvaného ukrajinského fondu vo výške 100 miliárd eur na päť rokov.
Jeho vznik by mal zabrániť tomu, aby sa Kyjev neocitol bez pomoci, ak by sa na jeseň stal americkým prezidentom Donald Trump. Panujú totiž obavy, že Trump nebude Ukrajinu podporovať.
Záväzky NATO
Šéf NATO nechcel ohľadom svojho plánu prezrádzať žiadne detaily s tým, že všetko sa teraz ešte len diskutuje. Dôležité podľa neho je, aby pomoc Ukrajine bola "menej závislá od dobrovoľných príspevkov a viac od záväzkov NATO".
Proti Stoltenbergovmu plánu už má výhrady Maďarsko, generálny tajomník aliancie však dnes dával najavo, že sa obavy Budapešti podarí prekonať.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred pár dňami varoval, že ak jeho krajina čoskoro nedostane sľúbenú americkú pomoc, ktorú blokujú spory v Kongrese, budú musieť ukrajinské sily začať ustupovať.
Americká vláda od začiatku ruskej invázie posiela na Ukrajinu vojenské vybavenie zo svojich zásob, ktoré potom dopĺňa za peniaze uvoľnené Kongresom. Na konci minulého roka však vyčerpala posledné prostriedky, ktoré zákonodarcovia na tento účel uvoľnili, a americká vojenská pomoc je odvtedy ochromená.
Návrh, ktorý by vláde poskytol dodatočných 60 miliárd dolárov na vojenskú aj ekonomickú podporu Ukrajiny, už prešiel Senátom, republikánske vedenie Snemovne reprezentantov ho však zatiaľ blokuje.