Maďarský národnokonzervatívny premiér Viktor Orbán dnes od prezidenta Republiky srbskej Milorada Dodika prevzal najvyššie vyznamenanie tejto entity, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny.
Podľa agentúry DPA šéf maďarskej vlády pri prijímaní Rádu Republiky srbskej v Banja Luke kritizoval politiku Západu, ktorý sa podľa neho voči Srbom správa nespravodlivo. Vlani rovnaké vyznamenanie dostal ruský prezident Vladimir Putin.
Srbský ultranacionalista Dodik je dlhodobo terčom kritiky kvôli svojim vyhrážkam i krokom vedúcim k možnému oddeleniu Republiky srbskej od Bosny a Hercegoviny. Dpa pripomína, že sa postaral o to, že v tejto časti krajiny nie sú uznávané rozhodnutia Ústavného súdu v Sarajeve. On sám neuznáva ani autoritu vysokého predstaviteľa pre Bosnu Christiana Schmidta.
Ten nedávno v reakcii na neschopnosť politických strán dosiahnuť dohodu uskutočnil vlastnú reformu bosnianskeho volebného zákona, ktorá má zabezpečiť slobodné hlasovanie, obmedziť možnosť podvodov a priblížiť tak balkánsku krajinu k Európskej únii.
Orbán, ktorý udržiava dobré vzťahy s Dodikom, k reforme volebného zákona povedal, že ide "o provokatívne rozhodnutie", ktoré znamená, že sa "cudzinci vmiešavajú do vašich vnútorných záležitostí". Západ podľa neho nechápe, že "Európa Srbov potrebuje a že bez nich nebude existovať európska bezpečnosť alebo zdravá Európska únia".
Vysoký predstaviteľ pre Bosnu a Hercegovinu je medzinárodným spoločenstvom poverený dohľadom nad dodržiavaním Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu z rokov 1992 až 1995. Disponuje rozsiahlymi právomocami vrátane vydávania zákonov či odvolávania politikov z funkcií.
Bosna a Hercegovina je od roku 2022 kandidátom na vstup do Únie. Na marcovom summite dvadsaťsedmička rozhodla o začatí prístupových rokovaní s touto krajinou. Orbán podľa agentúry DPA kritizoval, že Európska únia pristúpenie Bosny a Hercegoviny nepodporila už oveľa skôr. Vadí mu, že namiesto toho sa Brusel zasadzuje o prijatie krajín ďalej na východ, teda Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska.