Sicílska sopka Etna v piatok vypúšťala vzácne dymové krúžky. Vystupovali z novej priehlbiny na severnej strane juhovýchodného krátera vulkánu, napísala agentúra AP.
Jav sa objavuje len zriedka, kruhy z plynu totiž potrebujú špeciálne podmienky, aby sa mohli vytvoriť. Plyn sa musí uvoľňovať v určitých intervaloch, ktoré nadväzujú na vzduch rotujúci vulkanickými prieduchmi.
Etna je najaktívnejšou európskou sopkou, dymí prakticky neustále. Má niekoľko hlavných a na 300 menších kráterov, z ktorých tiež vyviera horúca para a plyny. Sopka vysoká vyše 3000 metrov je aj obľúbeným cieľom turistov.
Ako krúžky z cigár
„Tieto krúžky sa odborne označujú ako vulkanické vírové prstence alebo niekedy aj dymové prstence. Na sopkách boli pozorované už od 18. storočia, konkrétne v Taliansku na Etne a Vezuv už roku 1724,“ uviedla pre web Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity Pavla Hrubcová z Geofyzikálneho ústavu AV ČR.
Podľa jej slov tomuto problému venoval nedávno jednu zo statí časopis Scientific Reports. Prstence sa podľa autorov článku objavujú občas a sú pozorované na sopkách, ako je Etna, Stromboli alebo Vezuv v Taliansku, na sopkách Eyjafjallajökull či Hekla na Islande, ale aj na Aljaške (sopka Redoubt), v Guatemale (sopka Pacaya), Ekvádor) alebo v Čile.
„Mechanizmus vzniku týchto krúžkov je v princípe skutočne podobný, ako keď robia krúžky dymu fajčiari cigár,“ opisuje Vladimír Fuka z Katedry fyziky atmosféry MFF UK a vysvetľuje, že je tiež dobre dokumentovaný z laboratórnych pokusov.