Ukrajinský parlament schválil v prvom čítaní návrh zákona, ktorý by umožnil službu v armáde odsúdeným za menej závažné trestné činy.
Nevzťahuje sa napríklad na tie, ktoré súdy uznali za vinné z úkladných vrážd, sexuálneho násilia alebo zločinov proti národnej bezpečnosti, uviedol dnes zákonodarca Oleksij Hončarenko na sieti Telegram. Norma má podľa agentúry Reuters pomôcť doplniť ukrajinské jednotky a striedať vojakov vyčerpaných po dvoch rokoch bojov proti ruskej inváznej armáde.
Podmienečné prepustenie
Návrh zákona predpokladá, že v čase mobilizácie alebo vojnového stavu budú môcť súdy podmienečne prepustiť väzňov na výkon vojenskej služby na základe zmluvy, napísal portál Ukrajinska pravda.
Poslanec Jaroslav Železňak naznačil, že návrh zákona pred druhým a zároveň záverečným čítaním pravdepodobne dozná zmien, aby sa eliminovalo riziko korupcie.
Zákonodarcovia tiež schválili v prvom čítaní iný návrh zákona, ktorý sprísňuje tresty pre tých, ktorí neuposlúchnu pravidlá mobilizácie. Podľa Železňaka tiež tento dokument ešte zrejme čakajú zmeny pred ďalším hlasovaním.
Najvyššia rada, teda ukrajinský parlament, sa dnes okrem toho začala v druhom čítaní zaoberať širším návrhom zákona, ktorý upravuje pravidlá mobilizácie a už skôr vyvolal vlnu kritiky.
Prvý návrh bol stiahnutý a upravený dokument prešiel prvým čítaním 7. februára, poznamenal server The Kyiv Independent, podľa ktorého poslanci odvtedy predložili viac ako 4000 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k zákonu.
Dobrovoľná obrana
Ako bude vyzerať jeho konečná podoba, zatiaľ nie je úplne jasné. Už teraz sa však podľa ukrajinských médií vie, že z neho vypadla dôležitá pasáž o demobilizácii vojakov po 36 mesiacoch služby. Problematiku prepúšťania vojakov zo služby počas vojnového stavu by mala vláda riešiť v samostatnom návrhu zákona, poznamenal portál.
Bezprostredne po vpáde ruských vojsk do krajiny 24. februára 2022 narukovalo mnoho Ukrajincov do armády dobrovoľne brániť vlasť. Ale po dvoch rokoch vojny sa pred vojenskými strediskami už fronty netvoria a mnoho mužov sa bojom skôr snaží vyhnúť, napísala už skôr agentúra Reuters.
Ani jedna strana konfliktu oficiálne svoje vojenské straty nezverejňuje, odhady však hovoria o vysokých stratách na oboch stranách frontovej línie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno podpísal zákon znižujúci vekovú hranicu pre vojenskú službu z 27 na 25 rokov. Vlani v decembri povedal, že vedenie armády navrhuje zmobilizovať ďalších 450-tisíc až 500-tisíc Ukrajincov.
Nový hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj ale neskôr agentúre Ukrinform povedal, že armáda bude musieť pre obranu pred ruskou inváziou mobilizovať menej vojakov, ako sa pôvodne očakávalo.