Poľsko podľa premiéra Donalda Tuska neprijme mechanizmus Európskej únie pre relokáciu migrantov, aj keď ho dnes v rámci migračného balíka schválil Európsky parlament. Zmeny v európskej migračnej politike kritizovala tiež nezisková organizácia Amnesty International, privítali ich naopak nemecké ministerky zahraničných vecí a vnútra, Annalena Baerbocková a Nancy Faeserová.
Séria desiatich dnes schválených noriem, o ktorých sa roky rokovalo, počíta okrem iného s efektívnejšími kontrolami migrantov aj s rýchlejším vracaním neúspešných žiadateľov o azyl do krajín pôvodu.
Migračné tlaky
Zavádza tiež princíp, že migračným tlakom preťaženým krajinám únie solidárne pomôžu ostatní buď tým, že od nich časť migrantov preberú, alebo tieto krajiny podporia finančne či materiálne.
Tusk k tomu dnes podľa agentúry Reuters poznamenal, že jeho krajina relokačný mechanizmus neprijme.
Naopak nemecká ministerka vnútra Faeserová vyjadrila presvedčenie, že sa podarilo prekonať hlboké rozdelenie Európy a schváliť "komplexný balík". Chce sa teraz zasadiť o to, aby zmeny čo najskôr vstúpili do platnosti.
Kritika prijatých zmien
Jej vládna kolegyňa Baerbocková sa domnieva, že Európska únia ukázala v zložitej dobe schopnosť konať. Európa podľa nej teraz bude mať záväzné pravidlá s humanitou aj poriadkom.
Kriticky vidí prijaté zmeny organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International, podľa ktorej povedú k väčšiemu ľudskému utrpeniu.
"Pre ľudí, ktorí utekajú pred konfliktmi, prenasledovaním, alebo ekonomickou neistotou, budú tieto reformy znamenať menšiu ochranu a väčšie riziko, že budú čeliť porušovaniu ľudských práv v celej Európe," myslí si organizácia, ktorá tiež hovorí o "zlyhaní".