Ľvovské mobilizačné úrady sa rozhodli motivovať ukrajinských mužov k nastúpeniu do zbrane pomocou videokampane, ktorá si pohráva s alternatívnou realitou a ukazuje, ako by sa mohli zmeniť pomery pod ruskou nadvládou.
Autori kampane sa snažia ukázať, že rôzne osobné dôvody, kvôli ktorým sa muži zdráhajú narukovať, alebo aj ich výhovorky, by v prípade naplnenia čierneho scenára pôsobili absurdne.
Výhovorky
Vo videu postupne prichádzajú do kancelárie odvodového komisára ukrajinskí muži s rôznymi výhovorkami. Urastený a športovo vyzerajúci muž tvrdí, že má tretí stupeň invalidity, muž v stredných rokoch s prešedivenými vlasmi sa zase snaží komisára presvedčiť, že je študent. Ďalšia s chladnou tvárou hovorí, že mu v zabíjaní prekáža viera.
Potom kamera zaberie prvýkrát komisára a pri pohľade na symboly na jeho uniforme je zrazu jasné, že nie je Ukrajinec, ako si spočiatku divák myslel, ale Rus. Komisár s pohŕdavým úsmeškom len zakrúti nad vypočutými výhovorkami hlavou a v ďalšom zábere sú už všetci predtým spovedaní muži odvážaní vojenským automobilom do bojov.
Ženy v armáde
V tej chvíli sa vo videu objaví slogan "Keď nepriateľ príde do tvojho domu, nebude klásť otázky, bude dávať príkazy". Komisár potom v závere s úsmeškom po rusky hovorí: "Tak čo, bojovníci? Ťaháme na Berlín? "
Levovské mobilizačné úrady podľa ukrajinských médií uviedli, že ich videokampaň síce cielia na mužov, ale že v radoch armády rady uvidia aj ženy.
Podľa portálu stanice 24 Kanal je video aj akýmsi odrazom toho, čomu čelia Ukrajinci na Ruskom okupovaných ukrajinských územiach, ktoré ruské úrady posielajú na "istú smrť" do bojov. Na verbovanie Ukrajincov na týchto územiach do bojov už skôr upozornilo viacero médií.
Ukrajinou v poslednom čase hýbe debata o nutnosti mobilizovať nových mužov, ktorí by vystriedali vojakov na fronte unavení už viac ako dvojročnými bojmi alebo nahradili padlých a zranených. Vo štvrtok ukrajinský parlament schválil nový mobilizačný zákon, ktorý má úradom povolávanie do armády uľahčiť.