Americká Snemovňa reprezentantov o dva roky predĺžila platnosť kontroverzného zákona známeho ako Section 702 (paragraf 702) a vec teraz smeruje do Senátu. Ide o časť širšieho zákona Foreign Intelligence Surveillance Act o zahraničnom sledovaní, z ktorého významne ťaží americké spravodajské služby.
Predĺženie o päť rokov v stredu snemovňou neprešlo, predĺženie o dva roky dnes áno, čo stanica CNN dáva do súvislosti s možným prezidentstvom republikána Donalda Trumpa, ktorý sa proti zákonu stavia. Fakt, že zákon by Kongres musel opäť predĺžiť počas jeho mandátu, mohol dnes prinútiť niektorých kongresmanov zdvihnúť ruku pre predĺženie, uviedla CNN.
Sledovanie komunikácie
Dnešné hlasovanie v snemovni sa však vymykalo tradičným straníckym líniám; výsledok hlasovania bol 273 za a 147 proti, z toho však proti predĺženiu paragrafu 702 zdvihlo ruku 88 republikánov a 59 demokratov. Senát má čas do 19. apríla, aby zákon prijal.
Paragraf 702 v zákone FISA okrem iného umožňuje americkej vláde zbierať určitú zahraničnú elektronickú komunikáciu od technologických spoločností ako AT &T alebo Google, a to aj bez povolenia súdu.
FISA vstúpil do platnosti už v roku 1978, značnými zmenami však prešiel po teroristických útokoch v USA 11. septembra 2001, keď vláda vtedajšieho prezidenta Georgea Busha mladšieho chcela dôkladnejšie sledovať zahraničné hrozby.
Odporcovia zákona dnes argumentujú, že americké úrady môžu takto sledovať aj elektronickú komunikáciu amerických občanov, ak s nimi podozrivá zahraničná osoba komunikuje, čo je podľa nich protiústavné.
Finálna podoba zákona
Až do poslednej chvíle dnes nebolo jasné, aká bude finálna podoba zákona, napísal denník The New York Times. Zákonodarcovia zamietli pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie a spravodajskí analytici najprv potrebovali súdne povolenie, kým by mohli využiť americký identifikátor - napríklad americkú emailovú adresu - na vyžiadanie predmetnej elektronickej komunikácie. Hlasovanie o pridaní tejto požiadavky sa skončilo vyrovnaným počtom hlasov 212 ku 212, návrh teda neprešiel.
Obhajcovia občianskych práv uzákonenie tejto povinnosti presadzujú už dlho a argumentujú ochranou práv na súkromie Američanov. Úrady zaoberajúce sa národnou bezpečnosťou naopak tvrdia, že zmena by zákon výrazne oslabila.
Metódu totiž bežne využívajú v ranej fáze vyšetrovania, keď sa chcú dozvedieť viac podrobností napríklad o telefónnom čísle či e-mailovej adrese, ktorá je v kontakte s potenciálnym zahraničným agentom či teroristom, ale zatiaľ nemajú dosť dôkazov na získanie súdneho povolenia na sledovanie.
Americké médiá dnes pri schválení predĺženia paragrafu 702 hovoria o čiastkovom víťazstve pre republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona. Ten bol pôvodne odporcom predĺženia, názor ale zmenil po tom, ako začal zastávať vyššiu pozíciu v Kongrese a oboznámil sa s utajovanými informáciami.
"Ako radový člen (parlamentného výboru pre súdnictvo) som sledoval prípady zneužívania zo strany FBI. Keď som sa ale stal predsedom...a dostal som utajovaný brífing, pochopil som dôležitosť paragrafu 702 a FISA pre našu národnú bezpečnosť, "uviedol Johnson.