Približne 1700 juhokórejských veriacich zmasakrovala severokórejská armáda a iné nepriateľské sily v čase kórejskej vojny v rokoch 1950 – 1953, uviedla v stredu juhokórejská Komisia pre pravdu a zmierenie. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.
Komisia identifikovala zoznam obetí na základe rôznych historických záznamov. Vláde v Soule odporučila, aby požiadala Severnú Kóreu o ospravedlnenie za tieto zločiny.
Komisia uviedla, že medzi obeťami je 104 kresťanov, ktorých od júla do novembra 1950 zavraždili miestni ľavičiari, severokórejská armáda a iné nepriateľské sily v 24 kostoloch v ôsmich oblastiach provincie Severná Čolla na juhozápade krajiny – vrátane miest Kunsan, Kimdže a Čongup.
Viac ako polovica z nich – 60 ľudí – zahynula okolo 28. septembra 1950, keď severokórejská armáda ustúpila krátko po vyloďovacej operácii v prístavnom meste Inčchon, ktorú uskutočnili sily OSN. Konkrétne 20 ľudí vrátane detí zabili v kostole v Čongupe, ktorý vypálili stúpenci Pchjongjangu.
V tom čase boli severokórejská strana označovala kresťanov za nespolupracujúcu silu, pretože sa zúčastňovali na činnosti pravicových skupín alebo po oslobodení Kórey od Japonska v roku 1945 vo veľkom počte prebehli na juh.
Komisia, zriadená 1. decembra 2005, je vládnym orgánom zodpovedným za vyšetrovanie udalostí v kórejskej histórii, ku ktorým došlo od začiatku japonskej nadvlády nad Kóreou v roku 1910 až po koniec autoritárskej vlády v samostatnej Južnej Kórei zvolením prezidenta Kim Jong-sama v roku 1993.