Blízky východ sa nachádza na pokraji priepasti. Hrozí, že celý región zachváti totálny konflikt. Podľa agentúry AFP pred tým dnes na úvod rozpravy Bezpečnostnej rady OSN varoval generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres, podľa ktorého je v tejto chvíli potrebná maximálna zdržanlivosť všetkých aktérov.
Zároveň odsúdil izraelské vojenské operácie v Pásme Gazy, vyzval na okamžité prímerie medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, na neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a na prepustenie všetkých rukojemníkov držaných na palestínskom území.
Pokraj priepasti
"Blízky východ je na pokraji priepasti. V posledných dňoch došlo k nebezpečnej eskalácii slov aj činov, "uviedol Guterres.
"Chybná kalkulácia, nedorozumenie či omyl by mohli viesť k nemysliteľnému, totálnemu regionálnemu konfliktu, ktorý by bol zničujúci pre všetkých zúčastnených aj pre zvyšok sveta," povedal Guterres a znovu odsúdil bezprecedentný iránsky útok proti Izraelu z minulého víkendu.
"Tento moment maximálneho nebezpečenstva musí byť momentom maximálnej zdržanlivosti. Je najvyšší čas ukončiť krvavý cyklus odvetných opatrení," poznamenal Guterres. "Máme spoločnú zodpovednosť čeliť týmto rizikám a odvrátiť región od priepasti. Začnime Gazou," dodal.
"V Gaze vytvorilo šesť a pol mesiaca izraelských vojenských operácií humanitárne peklo," uviedol Guterres k ofenzíve, ktorú Izrael rozpútal v odplate za teroristický útok hnutia Hamas z vlaňajšieho októbra, pri ktorom zahynulo na 1200 ľudí a zhruba 250 bolo vzatých ako rukojemníkov.
Vojna v Pásme Gazy si odvtedy vyžiadala už najmenej 33 970 obetí z radov Palestínčanov, uvádzajú úrady spravované Hamásom.
Pomoc pre Gazu
Guterres zdôraznil, že od roku 2017, keď sa stal generálnym tajomníkom OSN, je počet obetí "ohromujúci a nemá z hľadiska tempa a rozsahu obdoby". "A to všetko sa deje za výrazného obmedzenia, ktoré izraelské úrady uvalili na dodávky pomoci obyvateľom Gazy, ktorí čelia rozsiahlemu hladu," dodal.
Podľa Guterresa teraz viac ako dva milióny Palestínčanov trpí "smrťou, ničením, odopretím životne dôležitej humanitárnej pomoci", pričom na odvrátenie hladomoru je potrebný "obrovský skok" v doručovaní humanitárnej pomoci. "Potraviny sú nevyhnutné, rovnako ako čistá voda, hygienické zariadenia a zdravotná starostlivosť," povedal Guterres.
Humanitárni pracovníci musia mať možnosť bezpečne prepravovať pomoc všetkými dostupnými cestami, cez všetky možné hraničné priechody a do všetkých častí Pásma Gazy, uviedol Guterres. Doterajší pokrok Izraela v tomto ohľade je podľa neho často "zvrátený oneskoreniami a obmedzeniami na iných miestach".
Poskytovanie humanitárnej pomoci v takom rozsahu, aký Gaza potrebuje, podľa Guterresa vyžaduje plné a aktívne uľahčenie zo strany Izraela ako aj priamu komunikáciu medzi humanitárnymi pracovníkmi a armádou na mieste.