Vyše 150 ukrajinských a zahraničných novinárov pôsobiacich v tejto východoeurópskej krajine sa tento týždeň obrátilo na vedenie armády, aby odvolalo hovorkyňu svojho južného veliteľstva Nataliju Humeňukovú. Podľa nich bránia v informovaní o ruských vojnových zločinoch páchaných na juhu Ukrajiny alebo o ukrajinských vojakoch brániacich túto časť Ukrajiny a obyvateľoch týchto regiónov.
Novinári sa obrátili na ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova, vrchného veliteľa ozbrojených síl Oleksandra Sýrskeho a náčelníka generálneho štábu Anatolija Barhylevyča. Sťažujú sa, že "najobľúbenejším výrazom oddelenia komunikácie južného veliteľstva armády je ‘je zakázané‘".
Podľa internetového portálu Ukrajinska pravda novinári upozorňujú na to, že na juhu Ukrajiny im armáda bráni v práci. Najkrikľavejšie sa to podľa nich prejavilo pri vlaňajšej deštrukcii Kachovskej priehrady, keď hovorkyňa nedostatočne objasňovala, čo sa stalo, čo viedlo k tomu, že "svetové médiá hľadali informácie o zničení hrádze v nepriateľských zdrojoch".
Uviedli tiež, že keď Humeňuková nie je schopná vysvetliť južnému veleniu ukrajinskej armády, že ľudia by mali vídať nielen jej tvár, ale aj samotných vojakov, "nemôže ďalej viesť odbor komunikácie".
Novinári tiež požadujú, aby im bol zabezpečený prístup do Chersonskej oblasti a susedných regiónov, ktorý "neprávom dlho blokuje Natalija Humeňuková".
Humeňuková kritiku odmietla, vrátane toho, že by armáda neposkytovala novinárom dostatok informácií po výbuchu hrádze Kachovskej priehrady.
K žiadosti o odvolanie Humeňukovej sa pripojili napríklad novinári Ukrajinskej pravdy, verejnoprávnej spoločnosti Suspilne, ďalej potom mnoho ukrajinských spolupracovníkov zahraničných médií, ako je napríklad britská televízia Sky New, list The New York Times, britská verejnoprávna BBC alebo český vojnový reportér Roman Havelka.
Humeňuková tlačové oddelenie južného veliteľstva ukrajinskej armády vedie od jari 2022.