Spojené štáty v piatok súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel. Informuje o tom agentúra AFP.
Námestník ministra zahraničných vecí Kurt Campbell prijal výzvu na stiahnutie vojakov počas stretnutia s nigerským premiérom Alim Mahamanom Laminem Zeineom vo Washingtone, americkí predstavitelia uviedli pre agentúru AFP pod podmienkou zachovania anonymity.
Dohodli sa, že americká delegácia príde v priebehu niekoľkých dní do hlavného mesta Niamey, aby dohodla riadny odchod vojakov. Nigérijská štátna televízia už skôr informovala, že americkí predstavitelia navštívia Niger budúci týždeň.
Niger bol dlho strategickou základňou USA a Francúzska v boji proti džihádistom v západnej Afrike. USA vybudovali v krajine púštnu základňu pre bezpilotné lietadlá za približne 100 miliónov dolárov, píše AFP.
Od vlaňajšieho prevratu však fungovala len v obmedzenom režime. Washington odvtedy tiež pozastavil niektoré programy pomoci nigerskej vláde.
Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken navštívil Niger v marci 2023 v snahe preukázať podporu prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, kľúčovému spojencovi Západu. Nigerská armáda však o štyri mesiace neskôr zosadila Bazouma a čoskoro vyštvala z krajiny vojakov bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska.
Zároveň sa začala zbližovať s Ruskom, s ktorým sa začiatkom tohto roka dohodla na rozvíjaní vzťahov v obrannom sektore.
Niger, západoafrická krajina s približne 26 miliónmi obyvateľov a jeden z najchudobnejších štátov sveta, bol pred prevratom jedným z posledných demokratických spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu na južnom okraji Sahary.