Americký Senát by mohol v noci na stredu dokončiť schválenie rozsiahleho návrhu, ktorý spája podporu Ukrajiny a iných spojencov USA s ďalšími opatreniami vrátane mechanizmu pre zákaz sociálnej siete Tiktok.
Balík prijatý cez víkend Snemovňou reprezentantov by vyčlenil 61 miliárd dolárov na pokračovanie americkej pomoci Kyjevu, ktorá bola od začiatku roka zablokovaná. Vláda podľa médií pripravila dodávku vojenského vybavenia za miliardu dolárov, ktorú chce odoslať po zavŕšení legislatívneho procesu.
Príprava munície pre Kyjev
Návrh o financovaní zahraničnej pomoci dnes v Senáte prešiel kľúčovou procedurálnou skúškou, keď senátori pomerom 80 hlasov ku 19 podporili obmedzenie diskusie o danom bode.
Otázkou zostávalo, či balík definitívne schvália o deň neskôr, alebo sa dohodnú na urýchlenom postupe a jeho prerokovanie ukončia neskoro večer washingtonského času. Americký prezident Joe Biden plánuje návrh po prijatí okamžite podpísať.
Americká vláda medzitým pripravila súbor delostreleckej munície, rakiet do protivzdušných batérií a ďalšieho vojenského vybavenia, ktoré chce čo najrýchlejšie poslať na Ukrajinu. Podľa dnešných správ agentúr AP a Reuters bude celková hodnota dodávky dosahovať miliardu dolárov. Na Ukrajinu by zbrane mohli zamieriť do niekoľkých dní.
Aktuálne rokovania v Senáte sú poslednou kapitolou zhruba šesťmesačnej krízy v Kongrese, ktorá ochromila americkú podporu Ukrajiny v čase pokračujúcej ruskej agresie.
Biden uvoľnenie nových peňazí na tento účel navrhol už v októbri, narazil ale na odpor Republikánskej strany, ktorá súhlas podmieňovala výrazným sprísnením imigračnej politiky. Po tom, ako republikáni v tejto veci odmietli kompromisný postup a Senát prijal text bez tohto bodu, uviazol návrh v snemovni ďalšie dva mesiace.
Miliardová pomoc
Republikánsky predseda snemovne Mike Johnson nakoniec balík v celkovom objeme 95 miliárd dolárov presadil s viacerými doplnkami. Konečná verzia počíta s tým, že ekonomická podpora Kyjeva bude mať formu odpustiteľnej pôžičky.
V návrhu zostalo vyše desať miliárd dolárov vojenskej podpory Izraela, deväť miliárd na humanitárnu pomoc, najmä v Pásme Gazy, a približne osem miliárd pre Taiwan a ďalších ázijských partnerov Washingtonu.
Parlament k zahraničnej pomoci pripojil aj už skôr schválené opatrenie, ktoré by umožnilo v USA odstrihnúť prístup k tiktoku, ak by čínska spoločnosť ByteDance platformu v stanovenej lehote nepredala. Z predchádzajúcich šiestich mesiacov zákonodarcovia čas na ukončenie väzieb na Čínu predĺžili na deväť, s možnosťou pridať ďalšie tri mesiace.
"Vytrvalá práca počas šiestich dlhých mesiacov sa vyplatila," povedal po dnešnom procedurálnom hlasovaní líder väčšiny Demokratickej strany v Senáte Chuck Schumer. Senátori podľa neho vyslali celému svetu odkaz, že USA bude vždy brániť demokraciu a štát pri svojich spojencoch. "Pomoc je na ceste," odkázal Ukrajine a Izraeli.
Líder republikánskych senátorov Mitch McConnell však zdôraznil, že prieťahy v schvaľovaní podpory oslabili nádej na ukrajinský úspech na bojisku. "Nebudem si brať servítky, keď členovia mojej vlastnej strany berú na ľahkú váhu americké vodcovstvo a zodpovednosť," citovala ho televízia CNN.
USA boli v uplynulých dvoch rokoch pre Ukrajinu najväčším dodávateľom vojenskej podpory a jej narušenie podľa amerických činiteľov prispelo k postupu ruských jednotiek z posledných mesiacov. Kyjev sa tiež potýka s nedostatočnými kapacitami protivzdušnej obrany a nezvláda odrážať ruské ostreľovanie.