Taiwan dnes zaznamenal obnovenú aktivitu čínskej armády vo svojej blízkosti. Taiwanské ministerstvo obrany oznámilo, že 12 čínskych lietadiel prekročilo strednú líniu deliacu Taiwanský prieliv, ktorú Taipei považuje za neoficiálnu hranicu medzi oboma krajinami. Správa prichádza deň po tom, čo americký minister zahraničia Antony Blinken ukončil návštevu Číny, upozornila agentúra Reuters.
Spojené štáty sú najvýznamnejším medzinárodným podporovateľom a dodávateľom zbraní Taiwanu. Blinken pri svojej návšteve Číny poukázal na "zásadný význam" zachovania mieru a stability v oblasti Taiwanského prielivu.
Taiwanské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že od 09:30 zaznamenalo 22 čínskych vojenských lietadiel, vrátane stíhačiek Su-30, z ktorých 12 prekročilo strednú líniu deliacu Taiwanský prieliv.
Dodalo, že lietadlá sa zúčastnili spoločných hliadok s čínskymi vojnovými loďami a že taiwanské letectvo a námorníctvo na tieto hliadky náležite reagovalo. Podrobnosti o tejto reakcii však neposkytlo.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom, ak vyhlási nezávislosť. Ostrov napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje vláda jednej strany. Nezávislosť Taiwanu uznáva len malá skupina krajín, mnoho ďalších však s ostrovom udržuje ekonomické, bezpečnostné či diplomatické vzťahy.
Na Taiwane sa v máji ujme funkcie novozvolený prezident Laj Čching-te, ktorý používa aj anglické meno William Lai. Peking ho označuje za nebezpečného separatistu a odmieta jeho výzvy na rokovania. Laj po svojom januárovom zvolení uviedol, že bude brániť Taiwan pred "pokračujúcimi hrozbami a zastrašovaním zo strany Číny".