Víkendová demonštrácia radikálnych moslimov v severonemeckom Hamburgu, pri ktorej účastníci požadovali zriadenie kalifátu, pobúrila politikov.
Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová na sieti X napísala, že kto žiada kalífát, je v Nemecku na zlej adrese. Poslanec opozičnej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Christoph Ploss vyzval na rýchle zakázanie radikálneho islamského zoskupenia Moslim Interaktív, ku ktorému majú blízko organizátori hamburského protestu.
V Hamburgu sa v sobotu zišlo asi 1100 ľudí, ktorí tvrdili, že Nemecko aj v súvislosti s izraelským zásahom v palestínskom Pásme Gazy vedie protiislamskú politiku a že moslimovia v krajine čelia mediálnej kampani.
So sebou mali transparenty ako "Riešením je kalifát" či "Nemecko = diktatúra hodnôt". Dav opakovane na výzvu organizátorov skandoval alláhu akbar (arabsky boh je veľký).
Faeserová v reakcii na udalosti v Hamburgu vyzvala na tvrdý postup proti podobným akciám. "Vidieť v našich uliciach takéto islamistické demonštrácie, to možno len ťažko trpieť," povedala denníku Tagesspiegel.
Na sociálnej sieti X potom napísala, že v Nemecku majú ženy rovnaké práva a že v krajine platí demokracia a sloboda vyznania. "Proti islamistickej teroristickej propagande a nenávisti voči Židom tvrdo postupujeme. Kto chce kalifát, je v Nemecku na zlej adrese," dodala.
Ploss, ktorý v Spolkovom sneme zastupuje jeden z hamburských obvodov, chce, aby vláda sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholze proti zoskupeniu Moslim Interaktív zasiahla a zakázala ho. "Zákaz hnutia Moslim Interaktív už tu mal byť dávno," napísal na X. Toto hnutie je v Nemecku v hľadáčiku tajných služieb, ktoré ho vedú ako extrémistické.
Protest v Hamburgu kritizujú v komentároch aj nemecké médiá. "Chcú zrušiť demokraciu a náboženský štát z doby kamennej označujú ako riešenie," napísal dnes denník Bild. Najpredávanejší nemecký denník si tiež položil otázku, čo ministerka Faeserová plánuje urobiť, keď si islamisti v Nemecku robia, čo chcú.
Magazín Focus si potom všimol to, ako zahalené ženy na demonštrácii stáli od mužov oddelene a so značným odstupom. "Obzvlášť žalostný obrázok," poznamenal Focus.