Niektoré krajiny Európskej únie by mohli uznať samostatný palestínsky štát do konca mája. Dnes to podľa agentúry Reuters povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.
V uplynulých mesiacoch dali najavo, že tento krok zvažujú lídri Španielska, Írska, Malty či Slovinska. V Európkej únii palestínsky štát uznáva od roku 2014 Švédsko a niektoré ďalšie štáty, ktoré tak urobili ešte pred vstupom do bloku.
Borrell dnes hovoril na ekonomickom fóre v Rijáde. Do saudskoarabskej metropoly sa zišli viacerí politici, napríklad americký minister zahraničia Antony Blinken či šéfovia diplomacií Egypta, Británie a ďalších významných aktérov v regióne.
O tom, že sa chystá uznať samostatný palestínsky štát, hovorí španielsky premiér Pedro Sánchez. Ten sa snaží pre tento krok získať podporu aj niektorých ďalších krajín. V marci o tomto kroku Sánchez rokoval s predstaviteľmi Írska, Malty či Slovinska. Sánchez, ktorý je členom španielskej socialistickej strany, ktorej býval predstaviteľ aj Borrell, o záležitosti tento mesiac rokoval aj v Nórsku a Dubline.
Španielsko vníma uznanie palestínskeho štátu ako krok, ktorý vyjadruje podporu dvojštátnemu riešeniu konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Izraelskí vládni predstavitelia však diplomatické uznanie palestínskeho štátu v súčasnosti kritizujú. Podľa nich by bolo možné rozhodnutie interpretovať ako odmenu za teroristický útok z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom zahynulo na izraelskom území na 1200 ľudí.
Samostatný palestínsky štát po jeho vyhlásení v roku 1988 uznal bývalý sovietsky blok, vrátane vtedajšieho Československa. Podľa ministerstva zahraničia ale Česká republika palestínsky štát v súčasnosti neuznáva. V roku 2014 uznalo palestínsky štát Švédsko.