V troskách budov v Pásme Gazu, zničených od vlaňajšieho októbra, keď tam začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, je vyše 10-tisíc tiel Palestínčanov.
Podľa televízie Al-Džazíra to dnes uviedla civilná obrana Gazy. Údaj nemožno nezávisle overiť, avšak podobný počet už skôr ako odhad uviedla mimovládna organizácia Euro-med Human Rights Monitor, informoval minulý týždeň Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA).
Boje v Pásme Gazy, najmä izraelské bombardovanie, za sebou podľa odhadu experta OSN Pehra Lodhammara zanechali asi 37 miliónov ton trosiek.
"Kvôli ďalšiemu hromadeniu tisícov tiel pod sutinami sa začali šíriť choroby, najmä s blížiacim sa letom a s nárastom teplôt, čo urýchľuje proces rozkladu," uviedla podľa katarskej televízie Al-Džazíra civilná obrana Pásma Gazy.
Ministerstvo zdravotníctva v Gaze ovládanej Hamásom dnes oznámilo, že od začiatku vojny zomrelo v Pásme Gazy najmenej 34 535 Palestínčanov a ďalších 77 704 bolo zranených. Ani tieto údaje, ktoré zahŕňajú aj bojovníkov Hamasu, nemožno nezávisle overiť. Izrael tvrdí, že zabil najmenej 13-tisíc bojovníkov Hamasu a jeho spriaznených radikálne islamistických skupín v Gaze.
Mimovládna organizácia Euro-Med Human Rights Monitor odhaduje, že sa nezvestných je viac ako 13-tisíc Palestínčanov, ktorí sú buď pod troskami v Pásme Gazy, pochovaní v tamojších masových hroboch či držaní v izraelských väzniciach.
Organizácia Euro-Med Human Rights Monitor vznikla v roku 2011 a je registrovaná vo Švajčiarsku. Izraelská armáda od vlaňajšieho októbra zatkla asi 4000 Palestínčanov, veľkú časť z nich na okupovanom Západnom brehu.
Pásmo Gazy je rozlohou menšie ako Praha a žije tam asi 2,3 milióna ľudí. Vojna túto predtým husto zastavanú oblasť z veľkej časti zdevastovala, podľa Pehra Lodhammara z úradu OSN pre koordináciu odstraňovania mín UNMAS tam je kvôli bojom odhadom 37 miliónov ton trosiek.
Ich odpratávanie by podľa neho mohlo trvať 14 rokov, ak by sa na ňom podieľalo každý deň asi 100 kamiónov. Nie je však jasné, koľko je v troskách nevybuchnutej munície, povedal Lodhammar minulý týždeň novinárom v Ženeve.
Vojna v Gaze sa začala teroristickým útokom Hamasu na Izrael, pri ktorom vlani 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili takmer 1200 ľudí a na 250 ďalších uniesli do Pásma Gazy. Z toho zhruba polovicu prepustili pri doteraz jedinom prímerí v tejto vojne koncom novembra a zhruba 130 rukojemníkov stále zadržiavajú, niekoľko desiatok z nich je ale už zrejme mŕtvych.