Klimatický fenomén známy ako El Niňo (a nie globálne otepľovanie) bol kľúčovou príčinou nízkych zrážok a rekordného sucha, ktoré minulý rok narušili lodnú dopravu v Panamskom prieplave. V stredu to uviedli vedci.
Zmena klímy spôsobená človekom však podľa vedcov nebola primárnou príčinou. Vyplýva to z hodnotenia vedeckej skupiny World Weather Attribution (WWH), ktorá porovnala skutočnú úroveň zrážok s klimatickými modelmi bez vplyvu súčasného globálneho otepľovania.
Skupina WWH použila pre štúdiu viac ako 140 rokov záznamov o zrážkach zozbieraných zo 65 meteorologických staníc. Je to "sen štatistikov", povedala Clair Barnesová, výskumníčka z Imperial College of London a jedna z autoriek štúdie.
"Takže sme si istí, že El Niňo spôsobuje nízke zrážky," povedala klimatologička Friederike Ottová a koordinátorka štúdie z Imperial College.
"Prirodzená variabilita hrá rozhodujúcu úlohu pri riadení mnohých extrémov. Toto je dôležitá pripomienka, že zmena klímy nie je vždy príčinou," povedala Kim Cobbová, klimatologička z Brownpvej univerzity v Providence v americkom štáte Rhode Island, ktorá sa na štúdii nepodieľala.
Klimatické modely v skutočnosti ukazovali vlhkejší trend v regióne v dôsledku klimatických zmien spôsobených skleníkovými plynmi.
Podľa analýzy WWH však El Niňo znížil zrážky v roku 2023 o približne 8 percent a zvýšený dopyt po vode v regióne situáciu ešte zhoršil. Úrad Panamského prieplavu od minulého júna preto obmedzil počet a veľkosť lodí plaviacich sa cez prieplav a globálna lodná doprava cezeň je stále prerušovaná.
Štúdia World Weather Attribution ešte nebola publikovaná v recenzovanom vedeckom časopise, ale jej autori sa riadili vedecky uznávanými metódami. Ich doterajšie štúdie boli často publikované až o mesiace neskôr po dokončení.