Rusko posiela rafinovanú ropu Severnej Kórei v množstve, ktoré zrejme presahuje limit stanovený Bezpečnostnou radou OSN. Dnes to povedal hovorca Bieleho domu pre otázky národnej bezpečnosti John Kirby.
Agentúra Reuters píše, že Kirby s týmto oznámením prišiel deň po tom, ako bola v dôsledku ruského veta rozpustená expertná komisia OSN, ktorá monitorovala dodržiavanie sankcií zavedených proti KĽDR.
Sankčný režim
"Moskva vetovala pokračovanie mandátu komisie a zároveň z prístavu Vostočnyj dodáva rafinovanú ropu Severnej Kórei," povedal Kirby.
Zastúpenie Ruska ani KĽDR na žiadosť o reakciu nereagovala, uvádza Reuters.
Na základe sankčného režimu OSN môže Pchjongjang doviezť 500-tisíc barelov rafinovaných ropných produktov ročne. Kirby povedal, že len za marec Rusko dodalo Severnej Kórei 165-tisícbarelov a že vzhľadom na blízkosť prístavov v oboch krajinách takéto dodávky môžu pokračovať.
Dodal, že Spojené štáty budú pokračovať v zavádzaní sankcií "proti tým, ktorí sa podieľajú na transferoch zbraní a ropy medzi Ruskom a KĽDR".
Pracovná skupina
Južná Kórea a Spojené štáty v marci založili spoločnú pracovnú skupinu, ktorej úlohou je brániť tomu, aby KĽDR získavala ropu v rozpore s danými obmedzeniami.
USA a ďalšie krajiny tiež obviňujú Severnú Kóreu, že dodáva Rusku zbrane pre vojnu na Ukrajine. Rusko aj Severná Kórea to odmietajú, no začiatkom roka sa po útoku na Charkov našli trosky severokórejskej taktickej rakety na tuhé palivo Hwasong 11 Ga.
Rusko dnes podľa Reuters uviedlo, že tvrdenie západných krajín, že vojensky spolupracuje so Severnou Kóreou, je "nepodložené" a že vzťahy Moskvy s Pchjongjangom nie sú namierené proti žiadnej krajine a nepredstavujú hrozbu pre bezpečnosť v regióne. Ministerstvo zahraničia v Moskve uvádza, že vzťahy s Pchjongjangom rozvíja na základe "spoločných záujmov".