Cvičenia zameraného na prípravu taktických jadrových zbraní sa spolu s Ruskom zúčastnia a Bielorusko. Uviedol to dnes ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého ide o plánované - a nijako nezvyčajné - manévre.
Ruská diplomacia a obrana predtým uviedli, že ide o reakciu na provokatívne vyhlásenia a hrozby predstaviteľov západných krajín, čo analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) označili zo strany Moskvy za manipuláciu.
Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že Putin vydal pokyn na prípravu na vykonanie manévrov s jadrovými zbraňami s cieľom "precvičiť ich prípravu a použitie". Rozmiestnené budú podľa agentúry Reuters na juhu Ruska.
"Organizujeme ich pravidelne," vyhlásil dnes Putin. "Tentokrát sa konajú v troch etapách. V druhej etape sa k nim pripoja naši bieloruskí kolegovia," povedal dnes v Moskve pri príležitosti vojenskej prehliadky k porážke nacistického Nemeckého v roku 1945 privítal aj bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka. Podľa neho ide o tretie takéto cvičenie.
ISW v reakcii na oznámenie cvičenia tento týždeň pripomenulo, že Moskva jadrové hrozby často využíva v rámci svojej hybridnej vojny so Západom, ktorý sa snaží zmanipulovať, aby obmedzil pomoc Ukrajine.
Podľa analytikov je ale nepravdepodobné, že by Rusko v susednej krajine, kam vpadlo v roku 2022, alebo kdekoľvek inde použilo taktickú jadrovú zbraň.
Od roku 1945, keď Spojené štáty prvýkrát použili v boji atómovú bombu a zničili japonské mestá Hirošima a Nagasaki, nepoužila žiadna mocnosť vo vojne jadrové zbrane, pripomína Reuters.