Srbský premiér Miloš Vučević po dnešnom rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom vyjadril podporu Ukrajine, ktorá sa bráni už viac ako dva roky rozsiahlej ruskej vojenskej agresii.
Nezaviazal sa však pripojiť k medzinárodným sankciám proti Moskve kvôli jej invázii do susednej krajiny. Napísali to dnes agentúry Reuters a AP. Kuleba je v Srbsku spoločne s prvou dámou Olenou Zelenskou.
Proruskí ministri
Šéf ukrajinskej diplomacie sa počas dvojdňovej návštevy balkánskej krajiny, kde je prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022, stretol s prezidentom Aleksandarom Vučičom a novým premiérom Vučevičom, v ktorého vláde je viacero proruských ministrov, vrátane dvoch, na ktoré sa vzťahujú americké sankcie. Agentúra AP pritom označila cestu Kuleby a Zelenskej na Balkán ako znamenie otepľovania vzťahov medzi oboma štátmi.
"Srbsko sa zaviazalo rešpektovať medzinárodné právo a územnú celistvosť členských štátov OSN vrátane Ukrajiny. Sme otvorení priateľským diskusiám o všetkých otázkach a na všetkých úrovniach, "uviedol Vučević vo vyhlásení. Srbsko opakovane odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, ale odmietnutie Belehradu pripojiť sa k medzinárodným sankciám narušilo vzťahy s Kyjevom, poznamenal Reuters.
Kuleba na svojom účte na sieti X medzitým informoval o stretnutí so svojím srbským náprotivkom Marko Djuričom a ich diskusii ohľadom rozvoja bilaterálnej spolupráce a integrácie oboch krajín do Európskej únie.
Podpora Kyjeva
"Minister Djurić vyjadril podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Oplatil som to ohľadom Srbska, "uviedol šéf ukrajinskej diplomacie. Kyjev neuznáva samostatnosť Kosova, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska.
Srbsko po ruskej invázii do susednej krajiny prijalo ukrajinských utečencov, poslalo napadnutej krajine humanitárnu pomoc a prisľúbilo pomoc s povojnovou obnovou krajiny, pripomenul Reuters.
Prezident Vučić sa podľa tejto agentúry zároveň snaží nájsť rovnováhu medzi kandidatúrou balkánskej krajiny do Európskej únie a tradičnými väzbami na Rusko a Čínu. Podľa ap Belehrad opakuje, že nedodáva zbrane žiadnej zo strán ruskej vojny proti Ukrajine, ale objavujú sa zvesti, že ich Srbsko dodalo Kyjevu prostredníctvom sprostredkovateľských krajín.
Medzi Srbmi je podľa Reuters silná podpora Ruska, čo je dôsledok historických, náboženských, politických a vojenských väzieb. Na sociálnych sieťach tam tiež široko koluje ruská propaganda.
Prezident Vučić, ktorého agentúra AP označuje ako proruského, sa so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským stretol neformálne trikrát na okraj rôznych medzinárodných konferencií.
Kuleba so Zelenskou pricestovali do Srbska v nedeľu, keď ich prijala srbská prvá dáma Tamara Vučičová, ktorá ich vykonala Belehradom, navštívili knižnicu a archeologické nálezisko. Ukrajinská prvá dáma sa okrem iného tiež zúčastnila na pozvaní Vučičovej konferencie venovanej duševnému zdraviu.