Francúzska vláda zavedie na tichomorskom ostrove Nová Kaledónia najmenej na 12 dní výnimočný stav. Posilní tak v tomto zámorskom území Francúzska právomoci polície v snahe potlačiť vážne nepokoje, pri ktorých zomreli štyria ľudia vrátane jedného príslušníka bezpečnostných zložiek.
Stovky ďalších utrpeli zranenia, uviedla dnes agentúra Reuters. Demonštrácia súvisí s chystanou zmenou volebného práva, o ktorej hlasovali poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu.
Potlačenie nepokojov
V súvislosti s demonštráciami Francúzska na ostrov vyslala zhruba 500 ďalších policajtov, uviedlo ministerstvo vnútra. Podľa neho sú medzi policajtmi aj špecialisti vycvičení na potláčanie nepokojov.
Hovorkyňa francúzskej vlády Prisca Thevenotová oznámila, že kabinet prezidenta Emmanuela Macrona sa na ostrove rozhodol vyhlásiť výnimočný stav na 12 dní po dnešnom popoludňajšom zasadnutí. Thevenotová označila nepokoje za chaotické.
Mimoriadne opatrenia poskytnú úradom väčšie právomoci na riešenie nepokojov, vrátane možnosti domáceho väzenia pre osoby považované za hrozbu pre verejný poriadok. "Prioritou je obnoviť poriadok, pokoj a pohodu," uviedla hovorkyňa.
Zmena ústavy
Zmena miestnej ústavy, ktorú schválili francúzski poslanci, by umožnila Francúzom žijúcim v Novej Kaledónii aspoň desať rokov hlasovať v miestnych voľbách. To by podľa kritikov oslabilo vplyv domorodých Kanakov. Konečné schválenie novely si vyžaduje hlasovanie oboch parlamentných komôr na spoločnom zasadnutí. Macron navrhuje usporiadať pred týmto hlasovaním rozhovory medzi zástancami samostatnosti Novej Kaledónie a odporcami nezávislosti ostrova.
Nová Kaledónia je jedným z piatich francúzskych teritórií v Ázii a Oceánii. Na ostrove žije približne 270-tisíc ľudí, okrem Kanakov ľudia pôvodom z Európy a potomkovia prisťahovalcov z ázijských a tichomorských území. V uplynulých rokoch sa voliči trikrát v referende vyslovili za zachovanie väzieb na Paríž.
Doteraz tam na základe dohody z roku 1998 mohli hlasovať len Kanakovia a prisťahovalci, ktorí tam v tom čase už žili. O viac ako 25 rokov neskôr to znamená, že hlasovacie právo nemá skoro 20 percent voličov, uvádzajú francúzske médiá.