Pri útoku na vojenské letisko Belbek na Ruskom okupovanom ukrajinskom polostrove Krym boli v noci na stredu zničené dve ruské stíhačky MiG-31. Napísal to dnes portál Meduza s odvolaním sa na portál Astra.
Na základňu podľa neho zaútočila ukrajinská armáda strelami dlhého doletu ATACMS. Ruské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že protivzdušná obrana vtedy zničila desať striel rovnakého typu.
Podľa satelitných snímok z 15. mája vypukol na letisku požiar, píše Meduza. Pri údere na vojenské letisko bol podľa zdrojov Astry zničený tiež sklad pohonných hmôt a zranenia utrpelo 11 vojakov. Portál ďalej uvádza, že v stredu ráno strela zasiahla na Kryme rovnako systém protivzdušnej obrany S-400, pričom prišli o život dvaja ruskí vojaci a dvaja boli zranení.
Ruské ministerstvo obrany, ktoré v stredu informovalo o nočnom zostrelení desiatich striel ATACMS nad Krymom, škody ani obete nespomenulo.
Neskôr sa stal Belbek terčom vzdušného útoku - zrejme pomocou striel ATACMS - podľa Astry znovu a zničená bola čerpacia stanica. Ruské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že v noci na dnes ruská protivzdušná obrana zničila päť striel ATACMS nad Krymom.
O škodách sa nezmieňuje. Moskva neposkytla žiadne dôkazy o tom, že by Ukrajina používala strely ATACMS, ktoré Kyjevu poskytli Spojené štáty, poznamenala agentúra Reuters.
USA nedávno potvrdili, že tento typ rakiet s doletom až 300 kilometrov Ukrajine začali dodávať. Ukrajinská armáda ich prvýkrát vystrelila 17. apríla na vojenské letisko Džankoj na Kryme ležiace asi 165 kilometrov od frontovej línie.
USA pôvodne mali obavy, že Ukrajina použije strely na útoky hlboko v ruskom vnútrozemí, čo by mohlo viesť k eskalácii vojny a možnej priamej ozbrojenej konfrontácii medzi USA a Ruskom.
Krymský polostrov Rusko Ukrajine zabralo v rozpore s medzinárodným právom v roku 2014 a je to základňa jeho čiernomorskej flotily. V roku 2022 Moskva začala rozsiahlu inváziu na Ukrajinu a určité miesta Krymu sa odvtedy stávajú terčom ukrajinských útokov.