Španielska ľavicová aliancia Sumar, ktorá je súčasťou vládnej koalície, chce zablokovať v prístave nákladnú loď Borkum, ktorá preváža zbrane z Indie.
Vládne zoskupenie tvrdí, že zbrane na palube lode nakoniec dostane Izrael. Podľa španielskeho ministerstva dopravy to ale nie je pravda a vojenský náklad mieri do Českej republiky, napísala dnes agentúra Europa Press. Loď by mala zakotviť v prístave na juhu Španielska v najbližších niekoľkých hodinách.
Blokovanie lode
Podľa denníka El País parlamentný klub aliancie Sumar, ktorá je menším koaličným partnerom socialistov premiéra Pedra Sáncheza, vyzval prokuratúru, aby nechala loď zablokovať v prístave.
Plavidlo by malo v nasledujúcich hodinách zakotviť v prístave Cartagena. Podľa politikov zoskupenie Sumar má na palube zbrane určené Izraelu, a je tak veľmi pravdepodobné, že by tieto zbrane boli použité v bojoch v Pásme Gazy.
Sumar označuje vojnu v Pásme Gazy, ktorá sa začala po teroristickom útoku hnutia Hamas z vlaňajšieho októbra, za genocídu Palestínčanov. K zablokovaniu lode vyzvala úrady aj ďalšia španielska ľavicová parlamentná strana Podemos.
Výhrady však odmietlo ministerstvo dopravy. Podľa neho zbrane na palube lode Borkum v žiadnom prípade nesmerujú do Izraela. Ich cieľovou krajinou je podľa neho Česká republika. Socialistický minister dopravy Óscar Puente, ktorý označil tvrdenia koaličného partnera za falošné, na sociálnej sieti X zdieľal dokument španielskeho ministerstva zahraničia, ktorý to podľa neho potvrdzuje.
Predajca zbraní
To však nepresvedčilo stranu Podemos. "Je známe, že Česká republika patrí medzi najväčších predajcov zbraní Izraelu. Je jasné, že ide iba o zásterku a zbrane skončia v Izraeli," uviedla strana. Sumar vo svojom podaní na prokuratúru tvrdí, že loď prepravuje rakety, pohonné systémy pre rakety a výbušniny.
Denník El País na svojom webe zdieľal dokument českého ministerstva obrany, ktorý sa dodávky zbraní z Indie podľa neho týka. Podľa dokumentu zbrane predáva indická firma, náklad nakupuje bulharská firma a ako konečný užívateľ je označené české ministerstvo obrany.
Podľa dokumentu ide o 80-tisíc granátov kalibru 120 milimetrov a 50-tisíc granátov kalibru 125 milimetrov. Dokument tvrdí, že ďalší vývoz tejto munície nie je možný bez súhlasu indických úradov a že munícia bude použitá len na "zámery národnej bezpečnosti Českej republiky".
Podľa denníka El País je časť nákladu lode určená muničnému závodu v meste Granada, ktorý patrí slovenskej zbrojárskej firme MSM. Táto firma je potom súčasťou holdingu Czechoslovak Group českého podnikateľa Michala Strnada.