Izraelské vojenské operácie v Rafahu za posledné dva týždne donútili zhruba 800-tisíc ľudí, aby sa z mesta na juhu Pásma Gazy dali na útek, uviedol šéf Úradu OSN pre palestínskych utečencov Philippe Lazzarini. Palestínčania sa pritom podľa neho nemajú kde ukryť, pretože "nikde nie je bezpečne". Lazzarini opäť vyzval na otvorenie kľúčových prechodov na hraniciach Gazy, pretože humanitárni pracovníci momentálne nemajú ľuďom čo dávať.
"Tvrdenie, že ľudia v Gaze sa môžu presunúť do ‘bezpečných‘ alebo ‘humanitárnych‘ zón, je nepravdivé. (...) Gaza žiadne bezpečné zóny nemá. Nikde nie je bezpečné. Nikto nie je v bezpečí," napísal Lazzarini na sociálnej sieti X.
Rafah sa vlani na jeseň po vypuknutí vojny Izraela s teroristickým hnutím Hamas stal útočiskom státisícov palestínskych utečencov z iných častí Gazy, pričom populácia mesta podľa OSN vzrástla zo zhruba 400-tisíc na 1,4 milióna. Teraz sa ľudia opäť dávajú na útek po tom, čo Izrael na začiatku minulého týždňa vystupňoval svoje operácie na juhu Gazy napriek výhradám mnohých krajín vrátane Spojených štátov. Izraelčania Rafah bombardujú a operujú tam aj s tankovými jednotkami, zatiaľ čo boje pokračujú aj v ďalších častiach Pásma.
Vo štvrtok OSN odhadovala počet ľudí, ktorí z Rafahu ušli, na 600-tisíc. Títo ľudia sa v niektorých prípadoch vracajú do zbombardovaných domovov alebo utekajú na pole, napísala agentúra Reuters. Už predtým bolo Pásmo Gazy po mesiacoch bojov úplne zdevastované a obyvateľov sužoval nedostatok základných potrieb, eskalácia bojov na juhu prísun humanitárnej pomoci len skomplikovala.
Podľa Lazzariniho sa od začiatku minulého týždňa na juh Gazy dostalo len 33 kamiónov s humanitárnou pomocou, hoci by ich obyvatelia potrebovali stovky denne. "Humanitárna komunita už nemá žiadne zásoby, ktoré by mohla rozdávať, vrátane jedla a ďalších základných položiek. Kľúčové prechody do Gazy zostávajú uzavreté alebo k nim nie je bezpečný prístup, pretože sa nachádza blízko bojových zón," uviedol šéf úradu.