Misia Európskej únie, ktorá od roku 2013 poskytovala výcvik vojakom v Mali, v sobotu skončila, oznámil dnes na sociálnej sieti X šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Západoafrickú krajinu podľa neho opustili poslední vojaci, ktorí tam pod hlavičkou Únie pôsobili. Borrell tiež povedal, že v Mali aj ďalších krajinách Sahelu po vojenských prevratoch upevnili svoje postavenie teroristickej skupiny.
Ukončenie misie sa očakávalo po tom, ako sa členské štáty v uplynulých mesiacoch nedohodli na jej predĺžení. Jej mandát tak vypršal k sobote. Misia bola v poslednom čase výrazne menšia ako v predchádzajúcich rokoch, čo bol dôsledok nezhôd medzi Európskou úniou a vojenskou juntou, ktorá v Mali vládne od roku 2020.
Do krajiny povolala vojenská vláda jednotky ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny (v prepise z ruštiny Vagnerovovej), zatiaľ čo únijné štáty začali sťahovať svojich vojakov a tento rok už ich zostávalo len 160.
"Všetok personál operujúci pod vlajkou Únie opustil krajinu. Vzdávam hold všetkým armádnym príslušníkom za ich veľké úsilie pri výcviku viac ako 20-tisíc členov ozbrojených síl Mali, poskytovaní poradenských a vzdelávacích kurzov, "uviedol Borrell.
Spustenie misie pred viac ako desiatimi rokmi bolo reakciou na vystupňovanie útokov islamských radikálov a hlavným cieľom bolo pripravovať miestne jednotky na túto hrozbu. V minulosti mala misia so skratkou EUTM až 1000 príslušníkov.
Programu sa až do konca roku 2022 zúčastnila aj česká armáda a v EUTM sa vystriedalo celkovo na 1200 českých vojakov. Misiu v istej fáze tiež velil český generál.
"Fakty ukazujú, že od vojenských prevratov v Mali, Burkina Fasu a Nigeri sú teroristi silnejší. Noví bezpečnostní aktéri im nedokážu čeliť a páchajú závažné kroky proti obyvateľstvu, "dodal Borrell v sérii príspevkov. "Kanály na dialóg a spoluprácu však zostávajú otvorené pre tých, ktorí chcú s EÚ pracovať," uviedol.
Mali sa podobne ako Niger odvrátilo od skorších západných partnerov a sadne na tesnejšiu spoluprácu s Ruskom. Na konci minulého roka tu fakticky skončila mierová misia Spojených národov MÍNUSMA, v ktorej slúžili vojaci z viacerých európskych krajín, a svojich vojakov z bývalej kolónie úplne stiahla aj Francúzsko.