Poľský prezident Andrzej Duda sa stal terčom kritiky kvôli svojej kondolencii Iránu v súvislosti s úmrtím jeho prezidenta Ebráhíma Raísího.
Duda v príspicku na sociálnej sieti X vyjadrujúcom Iránu sústrasť pripomenul letecké nešťastie pri Smolensku, kde v roku 2010 zomrel vtedajší poľský prezident Lech Kaczyński a desiatky predstaviteľov poľského verejného života.
Duda napísal, že na základe svojej "strašnej skúsenosti" so smolenskou katastrofou Poliaci poznajú "pocit šoku a prázdnoty, aké v ľudských srdciach a štáte zostanú po náhlej strate politickej a spoločenskej elity". Poľsko sa preto "s mimoriadnym pochopením spája s blízkymi obeťami a iránskym národom v modlitbe a zármutku", uviedol tiež poľský prezident.
Kritici Dudovho príspevku pripomínajú, že Raísí stál za represiami voči odporcom iránskeho režimu a že Irán udržiava dobré vzťahy s Ruskom napriek tomu, že Moskva už viac ako dva roky vedie útočnú vojnu proti Ukrajine.
"Bol som odporcom prezidenta Lecha Kaczyńského, ale porovnávať ho so zločincom, ktorý v posledných dvoch rokoch zavesil vyše 1000 ľudí, je úplným preháňaním," uviedol Roman Giertych, podpredseda parlamentného klubu vládnej Občianskej koalície.
Prezident Duda je spojencom najväčšej poľskej opozičnej strany, národnokonzervatívneho Práva a spravodlivosti. Na jej čele stojí Jaroslaw Kaczyński, dvojča zosnulého prezidenta.
Poslankyňa koaličnej Ľavice Anna-Maria Žukowská pripomenula, že o Raísím jeho kritici hovorili ako o "mäsiarovi z Teheránu" kvôli tomu, že bol jedným z aktérov masových popráv, ktoré sa konali na konci iracko-iránskej vojny v roku 1988.
Bartlomiej Wypartowicz, analytik portálu Defence24.pl zameriavajúceho sa na obranu, uviedol, že Dudov príspevok je "pri minulosti Raísího, vrátane vrážd politických oponentov, úlohu Iránu v ruskej invázii na Ukrajinu, veľmi nešťastný". Lepšie by podľa neho bolo "nepísať nič".
Iránom dodávané drony Rusko každodenne používa na útoky proti ukrajinskému územiu, kde spôsobujú nielen materiálne škody, ale aj straty na životoch.
Poľský prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí, vrátane poľskej prvej dámy, zástupcov parlamentu alebo armády, zomrelo 10. apríla 2010 pri západoruskom Smolensku. Delegácia smerovala do neďalekej Katyne, aby uctila pamiatku tisícov poľských dôstojníkov zavraždených sovietskou tajnou políciou NKVD.