Európska únia usiluje o formálne začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom do konca júna. S odvolaním sa na päticu diplomatov členských krajín to dnes napísal zvyčajne dobre informovaný bruselský web Politico.
Najväčšou prekážkou je podľa diplomatov dlhodobo odmietavý prístup Maďarska, ktoré sa však Brusel a Kyjev snažia presvedčiť o tom, že Ukrajina plní jeho požiadavky.
Prezidenti a premiéri členských štátov EÚ v decembri súhlasili so začiatkom rokovaní o vstupe oboch krajín, ktoré o členstvo požiadali krátko po predvlaňajšom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledných mesiacoch apeluje na čo najrýchlejší formálny začiatok rozhovorov.
Diplomati sa zhodujú na tom, že by sa tak malo stať na júnovom samite. EÚ by týmto krokom podľa nich vyslala Kyjevu signál podpory v čase silnejúcej ruskej ofenzívy.
Za jedinú potenciálnu prekážku považujú nejasný postoj Maďarska, ktorého premiér Viktor Orbán je považovaný za spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina a dáva voči ukrajinskému členstvu najavo výhrady. Budapešť svoj nesúhlas oficiálne odôvodňuje obavami o práva maďarskej menšiny na Ukrajine.
Kyjevskí predstavitelia tvrdia, že sú v súčasnosti zapojení do intenzívnych kontaktov s maďarskou stranou, ktoré majú jej požiadavky uspokojiť. Na rokovaniach sa zúčastňujú aj bruselskí činitelia.
Štáty Únie musia pre začatie rozhovorov jednomyseľne odsúhlasiť rokovací rámec, ktorého návrh im Európska komisia predložila v marci. Až potom bude môcť EÚ usporiadať medzivládnu konferenciu s Ukrajinou, ktorá rokovania formálne začne.
Súčasné belgické predsedníctvo Rady EÚ podľa zdrojov webu Politico konferencii naplánovalo na 25. júna, termín však zatiaľ diplomati označujú za pracovný. "Ako vždy je ťažké predpovedať, ako zareaguje Maďarsko, kým to počujeme od samotného Orbána," povedal webu jeden z diplomatických zdrojov, ktorý varoval pred predčasným optimizmom.
Vyjednávači belgického predsedníctva sa pritom maďarských kolegov snažia presviedčať aj argumentom, že by mala Budapešť kývnuť na júnové začatie rozhovorov, aby nemusela v Maďarsku neobľúbenú tému riešiť z pozície predsedu štátu sama. Maďarsko prevezme vedenie Rady EÚ od Belgicka začiatkom júla a podľa diplomatov má úplne iné priority ako ukrajinské členstvo v únii. Debatám o prístupových rozhovoroch sa však vyhne len v prípade, že sa začnú v júni.
Podľa hovorcu maďarského zastúpenia pri EÚ sa teraz Budapešť sústredí na dosiahnutie zhody o rokovacom rámci. Kým nebude, je stanovenie termínu otváracej konferencie s Ukrajinou predčasné, povedal hovorca Politicu.