Administratíva Joea Bidena sa snaží na Donalda Trumpa v boji o Biely dom hádzať špinu. Jednou vecou sa však nechváli - zahraničný obchod riadi podľa vízie muža, ktorého do vysokej politiky priviedol práve Trump. Sedemdesiatšesťročný Robert Lighthizer počas pár rokov v tíme republikánskeho prezidenta rozboril obchodnú politiku svojej vlasti postavenú na multilaterálnych dohodách a ústretovosti k zahraničným partnerom.
Robert Lighthizer: Voľný obchod s oceľou neexistuje
V zhode s heslom America First tlačí na národné záujmy, v jeho prípade však nejde len o prázdne heslá, ale o odvážnu a prepracovanú taktiku, ktorú oceňujú aj zástupcovia inak znepriateleného politického tábora. Jeho demokratická nasledovníčka Katherine Taiová obchodné záujmy USA vedie po ceste, ktorú vytýčil svojimi plánmi Lighthizer.
V prípade víťazstva Trumpa v novembrových voľbách sa o ňom hovorí ako o budúcom ministrovi financií, jeho odvážna vízia by sa stala realitou. Dopady pocíti nielen obchodne znepriatelená Čína, ale aj západní partneri.
Vplyv Lighthizerovej školy je viditeľný na každom kroku Bidenovho tímu, príkladom buď sľuby súčasného prezidenta počas kampane v Pensylvánii. Miestnym oceliarom sľúbil výrazné zvýšenie cla na dovoz surovín z Číny, podobne k problematike pristupuje aj v prípade sektora s polovodičmi či batériami, ktoré sú kľúčové pre výrobu elektromobilov a prenosnej elektroniky. Rastúci vplyv Lighthizera naprieč znepriatelenými politickými tábormi by mal byť pre zahraničných partnerov USA varovaním, píše magazín Foreign Policy.
Zostáva vám 85% na dočítanie.