Rodiny 19 obetí predvlaňajšej streľby v škole v texaskom meste Uvalde dnes oznámili, že žalujú internetovú spoločnosť Meta Platforms, vydavateľa hry Call of Duty a zbrojovku, ktorá vyrobila zbraň použitú pri tejto streľbe. Informuje o tom agentúra AP.
Žaloby proti firme Meta, ktorá vlastní sociálne siete Instagram a Facebook, vydavateľovi počítačových hier Activision a zbrojovke Daniel Defense rodiny obetí oznámili v deň dvojročného výročia jedného z najkrvavejších útokov na školu v dejinách Spojených štátov.
Propagácia násilia
Osemnásťročný útočník vyzbrojený poloautomatickou útočnou puškou zabil 24. mája 2022 dve učiteľky a 19 žiakov štvrtej triedy. Polícia ho potom na mieste zastrelila.
Spomínané firmy rodiny vinia zo spolupráce za účelom propagovania a tvorby obsahu, ktorý glorifikuje boje, streľbu a zabíjanie. Výrobca zbraní Daniel Defense, ktorý sídli v Georgii, podľa žalujúcich rodín použil instagram a hru Call of Duty na propagáciu svojich útočných pušiek mladistvým chlapcom, zatiaľ čo spoločnosť Meta túto stratégiu podporovala bez toho, aby brala ohľad na dôsledky.
"Medzi konaním týchto spoločností a streľbou v Uvalde je priama súvislosť," uviedol Josh Koskoff, právnik zastupujúci rodiny obetí. "Toto trojhlavé monštrum ho vedome vystavilo zbrani, prinútilo ho, aby ju považoval za nástroj na riešenie svojich problémov, a naučilo ho, ako ju použiť," dodal. Podľa žalôb strelec, ktorý útočil v Uvalde, hral hru Call of Duty od svojich 15 rokov, vrátane verzie, s ktorou sa naučil ovládať zbraň použitú pri útoku.
Radikalizovanie strelcov
Piatkové žaloby nie sú prvé, ktoré obviňujú technologické spoločnosti z podielu na radikalizácii alebo ovplyvňovaní strelcov. Rodiny obetí predvlaňajšieho útoku v supermarkete v Buffale v štáte New York zažalovali spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych sietí, vrátane spoločnosti Meta, kvôli obsahu na ich platformách.
Rovnaká skupina rodín v stredu oznámila žalobu proti polícii štátu Texas kvôli vtedajšiemu zásahu proti strelcovi, ktorý americká vláda neskôr označila za sériu zlyhania.
V žalobe, ktorá požaduje odškodné vo výške 500 miliónov dolárov, sa uvádza, že texaská polícia nekonala v súlade s výcvikom pre zásahy proti aktívnym strelcom a nesplnila povinnosť stretnúť sa s útočníkom. Študenti a učitelia naopak podľa rodín svoje postupy dodržali a márne čakali na rýchlu pomoc strážcov zákona.
Na miesto zásahu sa postupne zišlo vyše 370 príslušníkov lokálnych, štátnych i federálnych zložiek, avšak do triedy, kde bol strelec zabarikádovaný, policajti vtrhli až skoro 80 minút po tom, ako začal zabíjať.
Niektorí žiaci uväznení vo vnútri sa medzitým so svojimi mobilnými telefónmi snažili dovolať pomôcť, zatiaľ čo pred školou došlo k vypätým konfrontáciám medzi policajtmi a rodičmi, ktorí sa dožadovali okamžitého zásahu. Či mohlo rýchlejšie zneškodnenie strelca niektoré z obetí zachrániť, nie je úplne jasné.
Žaloby prichádzajú štyri mesiace po tom, ako federálne ministerstvo spravodlivosti vo vyšetrovacej správe upozornilo na "kaskádu zlyhania" v postupe policajtov a kritizovalo nedostatky vo "velení, rozhodovaní, taktike a výcviku".