Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil spochybnenie svojej súčasnej legitimity na čele krajiny ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom za nudné a nezaujímavé. A ako nelegitímneho naopak označil ruského prezidenta. Vyjadril sa tak v rozhovore, ktorý dnes zverejnil napríklad kazašský portál Vlasť.
Šéf Kremľa v piatok vyhlásil, že je potrebné obnoviť mierové rozhovory s Ukrajinou, rokovania však podľa neho musia byť vedené s legitímnym vedením krajiny. Zelenskyj podľa názoru Moskvy už legitimitu nemá.
"Legitimita existujúcej hlavy štátu vypršala," predniesol Putin na návšteve v Minsku. Narážal tak na to, že mandát ukrajinského prezidenta by za normálnych okolností vypršal tento mesiac, ale kvôli stannému právu vyhlásenému na začiatku ruskej invázie sa teraz v napadnutej krajine nové voľby hlavy štátu neuskutočnia.
"Ukrajinci poznajú svoju ústavu, poznajú zákony. Chápeme, že tieto výroky nelegitímneho prezidenta Ruskej federácie ohľadom legitimity prezidenta Ukrajiny sú, úprimne povedané, nudné a nezaujímavé," odvetil Zelenskyj na otázku novinárov zo stredoázijských krajín, či ho znepokojujú ruské výroky ohľadom jeho zotrvania v úrade a ako na ne reagujú Ukrajinci.
Prezident poskytol interview žurnalistom v charkovskej tlačiarni, ktorú pred tým zdevastoval ruský vzdušný útok.
Ruské úrady a propagandisti v posledných mesiacoch vyhlasujú, že po 20. máji Zelenskyj stratil legitimitu, keďže mu vypršal prezidentský mandát, poznamenal nezávislý portál Meduza. Ten už skôr napísal, že spochybniť legitimitu Zelenského sa snažia len Rusi. Ani západní partneri, ani ukrajinská opozícia legitimitu Zelenského nijako nespochybňujú, dodal portál.
Formálne Zelenského volebné obdobie skutočne vypršalo. Do úradu bol totiž uvedený 20. mája 2019 a ústava obmedzuje toto obdobie na päť rokov. Ale 108. článok ukrajinskej ústavy hovorí, že prezident vykonáva svoje právomoci, kým do úradu nenastúpi jeho zvolený nástupca. A kvôli vojne, ktorú Rusko proti Ukrajine pred viac ako dvoma rokmi rozpútalo, Ukrajinci voľby odložili.
Ukrajinské zákony zakazujú voľby počas stanného práva, napísala predtým agentúra AP.
Putin, kvôli ktorého zotrvaniu vo funkcii sa menila ruská ústava, sa pred pár týždňami ujal ďalšieho šesťročného mandátu na čele krajiny. Dlhoročný ruský vládca v marci podľa očakávania vyhral voľby, ktoré ale podľa západných krajín boli neslobodné a chýbala v nich skutočná opozícia.
Na protest proti stavu demokracie v Rusku a jeho agresívnej vojne proti Ukrajine na tohtoročnej inaugurácii chýbali viacerí západní diplomati, vrátane zástupcov Európskej únie, Spojených štátov, Nemecka, Británie alebo Česka.