Nepokoje a násilnosti kvôli plánovanej volebnej reforme na Novú Kaledóniu dopadli tiež na ťažbu a spracovanie niklu. Prehĺbili sa tak ťažkosti tohto priemyselného odvetvia, ktoré dáva prácu takmer štvrtine obyvateľov tichomorského ostrova, ktorý je francúzskym zámorským územím, napísala dnes agentúra AFP.
Nepokoje v Novej Kaledónii vypukli 13. mája, na ostrove je kvôli nim teraz 3500 žandárov, policajtov a vojakov. V utorok ráno miestneho času zatiaľ skončil výnimočný stav, situácia sa podľa Paríža čiastočne upokojila.
Odloženie rokovania
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil o niekoľko týždňov odložiť rokovania o reforme, ktorá by dala volebné právo aj ďalším skupinám obyvateľov okrem pôvodných Kanakov a ľudí, ktorí na ostrove žili pred rokom 1998.
Na Novej Kaledónii je asi 20 až 30 percent svetových zásob niklu. Sektor ako celok predstavuje najvýznamnejšieho zamestnávateľa na ostrove s 270-tisíc obyvateľmi, priamo či nepriamo dáva prácu 20 až 25 percentám novokaledónských zamestnancov.
Pyrometalurgický závod Société Le Nickel stojí na okraji metropoly Nouméy, výtržníci sa stretli s políciou len pár stoviek metrov od fabriky. Jej päť ťažobných stredísk, roztrúsených po celom súostroví, je od začiatku nepokojov mimo prevádzky a zásoby rudy v závode sa nebezpečne zmenšujú, oznámil AFP zdroj z výroby.
V ohrození je prevádzka vysokých pecí, ktoré nikdy nesmú vyhasnúť. Odbory preto podľa zdroja AFP minulý týždeň vyzvali ľudí na barikádach, aby neblokovali lokality spojené s ťažbou.
Finančné ťažkosti
Spoločnosť SLN začala ťažbu niklu na ostrove na konci 19. storočia, nedávno boli jej závody na východnom pobreží ostrova Grande-Terre terčom vandalov a zlodejov.
Už predtým mala spoločnosť finančné ťažkosti, vo februári dostala od francúzskej vlády pôžičku 60 miliónov eur, aby bola schopná splácať svoje záväzky.
Ďalší spracovateľ niklu je továreň Prony Resources na juhu Nová Kaledónia. Taktiež ona musela v marci pre finančné ťažkosti požiadať vládu o pomoc. Pôžička 140 miliónov eur jej má pomôcť prežiť do marca 2025, kým sa nájde kupec. Od začiatku nepokojov je celé preteky odstavené.
Na severe ostrova je preteky Koniambo Nickel, ktorý je od februára zakonzervovaný. Britsko-švajčiarska skupina Glencore, ktorá vlastní 49 percent akcií KNS, hľadá kupcov a sľúbila vyplácať mzdy a topiť v peciach do augusta. Podľa vedenia KNS o kúpu "prejavilo záujem šesť investorov a súčasné udalosti ich zrejme neodradili".
Nepokoje majú dopad aj na samotnú ťažbu niklu, ktorá sa so začiatkom nepokojov úplne zastavila. Jedným z dôsledkov napätej situácie bude podľa vedenia jednej z baní aj rast cien, ktorý ešte zväčší konkurenčnú výhodu Filipín a Indonézie, ktoré na svetové trhy dodávajú lacný nikel.
Územie Novej Kaledónie je druhou najväčšou svetovou zásobárňou niklu po Austrálii a pred Brazíliou a Ruskom. Nikl bol na tomto súostroví objavený v roku 1864 a prvý závod na jeho spracovanie tam začal fungovať v roku 1879. Nikel sa najčastejšie používa ako súčasť rôznych zliatin a na povrchovú ochranu iných kovov pred koróziou.