Turecký súd dnes poslal na 19 rokov a šesť mesiacov do väzenia nedávno zosadeného kurdského starostu mesta Hakkari, viní ho z väzieb na teroristickú organizáciu Strana kurdských pracujúcich.
Mehmet Siddik Akiş bol pred niekoľkými dňami zosadený z úradu starostu, čo vyvolalo demonštrácie pred radnicami na prevažne Kurdmi obývanom juhovýchode krajiny, ale tiež v Istanbule. Informovala o tom dnes agentúra AFP.
Politický proces
Tridsaťpäťročný Akiş dnes pred súdom odmietol, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného, a proces označil za politicky motivovaný. Povedal tiež, že už roky sa snaží presadzovať práva Kurdov, ale iba "politickým bojom".
"Bojujú za mier, bratstvo, spravodlivosť, rovnosť a slobodu. Týmto hodnotám sme venoval svoj život a budem v tom pokračovať, "dodal Akiş, ktorý bol starostom zvolený koncom marca takmer 49 percenta hlasov.
Verdikt kritizovala aj prokurdská strana DEM, ktorá vznikla vlani z Ľudovej demokratickej strany a je druhou najsilnejšou opozičnou stranou v tureckom parlamente. Priaznivci a členovia tejto strany, za ktorú bol Akiş zvolený v komunálnych voľbách, dnes protestovali proti zatknutiu odvolaného starostu aj pred budovou súdu.
"Rozhodnutie súdu, ovplyvnené vládnou stranou AKP a jej spojencom MHP, ignoruje zákon a chýba legitimite. Odmietame ho uznať! "uviedla DEM na sieti X, kde tiež verdikt označila za "absurdný".
Masové protesty
Po vynesení rozsudku tiež skupina poslancov zo strany DEM, vrátane jej spolupredsedníčky Tülay Hatimogullariovej, začala protest vsede pred úradom guvernéra provincie Hakkari, zatiaľ čo okolo nich stáli policajti. Za Akişa sa postavila aj najväčšia opozičná strana v tureckom parlamente Ľudová republikánska strana, ktorá pred dnešným procesom poslala tiež delegáciu do mesta Hakkari.
Protesty v provincii Hakkari sa konali napriek tomu, že tamojší guvernér demonštrácie v pondelok na desať dní zakázal. Podobné zákazy vydali aj guvernéri ďalších prevažne Kurdmi obývaných provincií na juhovýchode Turecka. V tejto oblasti strana DEM v marcových voľbách vyhrala v 10 provinčných metropolách, vrátane mesta Diyarbakir.
Akiş sa stal prvým starostom kurdského mesta, ktorého po marcových voľbách vláda odvolala, po predchádzajúcich voľbách v roku 2019 zosadila na základe rôznych obvinení kurdského starostu piatich desiatok radníc a na ich miesta dosadila svojich zástupcov.
Kurdi tvoria asi pätinu z 85 miliónov obyvateľov Turecka a v krajine sú dlhodobo diskriminovaní. Režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poslal do väzenia na dlhé roky už rad kurdských politikov a aktivistov.