Francúzsko nikdy nezabudne na váš boj za oslobodenie Európy od nacistov. Veteránom to dnes povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron pri oslavách pripomínajúcich 80 rokov od spojeneckého vylodenia v Normandii, informovala agentúra AP.
Ceremónií sa zúčastní niekoľko svetových štátnikov, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského, britského kráľa Karola III. aj slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.
Na pobreží Normandie sa koná viacero ceremónií, ktoré pripomínajú 80 rokov od námornej invázie historicky nevídaných rozmerov, ktorá spojeneckým vojskám napriek svojmu krvavému priebehu zabezpečila rozhodujúce víťazstvo nad nacistickým Nemeckom na západnom fronte.
Kvôli vysokému veku veteránov, ktorí boli v Deň D na francúzskych plážach, sa ich počet na oslavách stále zmenšuje.
Práve klesajúca účasť veteránov a ruská invázia na Ukrajinu, ktorá zmarila nádeje, že v Európe už nebudú ničené životy aj celé mestá, robí dojemné výročie vylodenia spojencov ešte dojemnejším, poznamenala agentúra Reuters.
Macron udelil veteránom vyznamenania
Deň plný spomienok začal za úsvitu presne osem desiatok rokov po tom, ako sa spojenecké vojská vylodili na breh na piatich plážach s krycími názvami Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword.
Na miesto dorazili tisíce ľudí, aby vzdali hold padlým aj veteránom a obetiam, ktoré v mene oslobodenia Európy urobili.
Macron dnes 11 americkým veteránom a jednému britskému veteránovi z druhej svetovej vojny udelil Rad čestnej légie.
"Prišli ste sem, pretože slobodný svet potreboval každého z vás, a vy ste na túto výzvu odpovedali. Prišli ste sem, aby ste z Francúzska urobili slobodný národ. Dnes ste sa vrátili sem, domov, ak to tak môžem povedať," povedal Macron.
Na rozdiel od predošlých ročníkov sa ale ceremónií nezúčastňuje Rusko, ktoré nedostalo pozvánku kvôli svojej agresívnej vojne proti Ukrajine. Vzhľadom na to, že mŕtvi a zranení na oboch stranách konfliktu sa odhadujú na státisíce, sú dnešné akcie podľa AP poznačené obavami, že sa stráca poučenie z druhej svetovej vojny.
"Sú veci, za ktoré stojí za to bojovať," povedal veterán z druhej svetovej vojny Walter Stitt, ktorý bojoval v tancoch a v júli sa dožije 100 rokov, keď tento týždeň navštívil pláž Omaha. "Aj keď by som si želal, aby to išlo aj inak, ako sa snažiť navzájom zabiť. Raz sa to naučíme, ale ja už pri tom nebudem," dodal.
"Naša vďačnosť je večná," povedal francúzsky premiér Gabriel Attal na kanadskej spomienkovej slávnosti v Courseulles-sur-mer. "Francúzsko nikdy nezabudne na tých, ktorí za ňu zomreli," dodal. Spomienkového ceremoniálu na pláži Juno sa zúčastnili tiež kanadský premiér Justin Trudeau a následník britského trónu princ William.
Kráľ Karol III. a britský premiér Rishi Sunak boli medzi účastníkmi ceremoniálu, ktorý sa konal neskôr na počesť vojakov, ktorí sa vylodili na pláži Sword Beach. Kráľ vo svojom prejave povedal, že svet mal šťastie, že jedna generácia "neuhla", keď bola povolaná.
V prejave vo francúzštine rovnako vzdal hold "nepredstaviteľnému počtu" francúzskych civilistov, ktorí padli v bitke o Normandiu, a statočnosti a obetavosti francúzskeho odboja.
Hoci výročie vylodenia pripadá na dnešok, množstvo pripomienkových akcií, príprav a osláv porážky nemeckých okupantov vo Francúzsku sa konalo už v stredu a ďalšie sú naplánované na piatok.