Na vylodenie v Normandii 6. júna 1944 a vlastne na celé nasledujúce oslobodenie Francúzska sa väčšinou pozeráme pohľadom vojakov. Tí vstupovali do priestoru obývanom civilistami, ktorí nezažívali len nadšenie, ale aj nervozitu, strach či roztrpčenie.
Najmä v ťažko bombardovaných mestách Saint-Lo a Caen vyvolával príchod spojeneckých vojsk rozporuplné pocity. So Spojencami totiž prichádzala aj deštrukcia a skaza, slovami jednej Francúzky „veľkolepá surrealistická kombinácia smrti a oslobodenia“.
Normandia a potom aj celé Francúzsko sa stali bojiskom, oslobodenou zónou i miestom každodenných stretnutí Američanov a Francúzov. Najprv spolu vychádzali dobre, potom sa vzťahy začali komplikovať.
Americká historička Mary Louise Robertsová v knihe What soldiers do: sex and the American GI in World War II France (2013) skúmala odvrátenú a tiež dlho tabuizovanú stránku oslobodenia – milostné a sexuálne vzťahy, prostitúciu a sexuálne násilie.
Americká armádna propaganda aj s odkazom na predchádzajúcu skúsenosť z bojov vo Francúzsku z prvej svetovej vojny „predávala“ vylodenie v Normandii aj ako erotické dobrodružstvo a príležitosť na sexuálne dobývanie.
Využívala na to paralelné metafory vojenského triumfu a „milostného úspechu“, obsadenie územia a „sexuálneho dobytia“ či vojakov ako mužov zachraňujúcich „submisívny a feminizovaný“ národ žien, detí a starcov.
Armádne noviny Stars and Stripes nešetrili fotografiami na prvý pohľad prístupných Francúzok, bozkávajúcich amerických vojakov, ktorí tým boli nepriamo povzbudzovaní k tomu, aby to cítili tak, že majú na víťazný sex nárok a právo.
Zostáva vám 81% na dočítanie.