Britský premiér Rishi Sunak dnes predstavil program svojej Konzervatívnej strany v snahe zvrátiť vývoj kampane pred júlovými voľbami, v ktorých vládnej strane hrozí drvivá porážka od opozičných labouristov.
Medzi hlavnými novinkami je prísľub ďalšieho zníženia odvodov na sociálne poistenie, uvádzajú britské médiá. Okrem znižovania daní Sunak sľúbil tiež výrazné obmedzenie imigrácie do Británie.
"Sme v týchto voľbách jedinou stranou s veľkými nápadmi, ktoré z našej krajiny urobia lepšie miesto na život," vyhlásil premiér na mítingu v areáli pretekárskeho okruhu Silverstone severozápadne od Londýna.
Priznal, že konzervatívci za posledných 14 rokov pri moci nerobili všetko správne, opozičná Labouristická strana ale podľa neho nemá na súčasné problémy krajiny odpoveď.
Daňové škrty
Väčšina z plánov obsiahnutých v takmer 80-stranovom volebnom programe bola vopred známa, pričom tieto sľuby zatiaľ konzervatívcom nepriniesli nárast preferencií. Ich čísla v prieskumoch neustále klesajú a dostávajú sa k hranici 20 percentuálnych bodov, hlboko za labouristami.
Tým niektoré modely prisudzujú v budúcom parlamente viac ako 400 zo 650 kresiel a historické víťazstvo prevyšujúce zisk niekdajšieho premiéra Tonyho Blaira z roku 1997.
Sunak sa snaží vývoj zvrátiť okrem iného sľubom ďalšieho dvojpercentného zníženia sociálneho poistenia pre zamestnancov, čo by v súčte s predchádzajúcimi škrtmi znamenalo pokles na polovicu v rámci niekoľkých mesiacov.
Celkovo konzervatívci plánujú daňové škrty v objeme 30 miliárd libier za najbližších päť rokov, a obviňujú labouristov, že chcú dane zvyšovať a že to pred voličmi taja.
Opozičná strana vedená bývalým právnikom Keirom Starmerom tieto tvrdenia odmieta a poukazuje na skutočnosť, že daňová záťaž v Británii pod konzervatívnymi vládami narástla na najvyššiu úroveň za niekoľko desaťročí. Nový program konzervatívcov Starmer opísal ako nerealistický a ako "recept na chaos", uvádza denník The Guardian.
Hlavnou témou je aj imigrácia
Labouristi plánujú svoj volebný program predstaviť vo štvrtok, nové zloženie dolnej komory parlamentu potom budú Briti vyberať 4. júla. Sunak trvá na tom, že voľby nie sú vopred rozhodnuté, doterajší vývoj ale potvrdzuje teória, že po rokoch pravicových vlád skrátka voliči chcú zmenu.
Úradovanie konzervatívcov v posledných rokoch sprevádzajú početné škandály vrátane covidových večierkov za premiéra Borisa Johnsona alebo rekordne krátkeho premiérstva Liz Trussovej, po ktorom na jeseň 2022 nastúpil Sunak.
Britská ekonomika medzitým po pandémii covidu-19 zažila horšiu obnovu ako iné bohaté krajiny, kríza tiež prehĺbila problémy britského zdravotníctva.
Pre vládnu stranu je popri daniach a ekonomike hlavnou témou tiež imigrácia do Británie. Sunak dnes povedal, že ju v prípade zvolenia zníži na polovicu a potom ju budú konzervatívci znižovať každý ďalší rok. Nespomenul pritom, že niečo podobné jeho strana sľubovala aj pred poslednými voľbami v roku 2019, po ktorých však prisťahovalectvo dosiahlo rekordne vysokú mieru.
Kľúčovou súčasťou Sunakovej imigračnej politiky je plán vyhosťovať žiadateľov o azyl do Rwandy, ktorý už pred viac ako dvoma rokmi ohlásil Johnson, avšak následne ho zablokovali súdy. Premiér dnes oznámil, že v prípade jeho zvolenia deportačné lety sa začnú už na budúci mesiac. Vyhlásenie prichádza po tom, ako vláda nesplnila predchádzajúci cieľ spustiť program na jar.