Británia dnes uvalila sankcie proti plavidlám takzvanej tieňovej flotily, ktorú Moskva využíva na obchádzanie západných sankcií uvalených na ruský ropný a plynárenský priemysel kvôli vojne proti Ukrajine. Londýn krok oznámil na úvod trojdňového summitu skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7 v Taliansku, uviedla agentúra Reuters.
Sankcie koordinované s krajinami skupiny G7 sa vzťahujú aj na 50 spoločností a jednotlivcov zapojených do dodávok munície, obrábacích strojov, mikroelektroniky a logistiky pre ruskú armádu, spolu s loďami prepravujúcimi vojenský tovar zo Severnej Kórey do Ruska.
Tieňová flotila
"Dnešné opatrenia zahŕňajú prvé sankcie Spojeného kráľovstva zamerané na plavidlá tieňovej flotily (ruského vodcu Vladimira) Putina, ktorá Rusko využíva na obchádzanie sankcií Spojeného kráľovstva a skupiny G7 a na pokračovanie neobmedzeného obchodu s ruskou ropou," uviedla britská vláda.
Podľa britského ministerstva zahraničia je krok obzvlášť dôležitý, pretože dane z ťažby ropy tvorili v minulom roku 31 percent príjmov ruskej vlády.
Británia tiež uvalila sankcie na moskovskú burzu s tým, že získala výhody od Kremľa alebo ho podporovala "tým, že podnikala v odvetví strategického významu". V stredu si americké sankcie proti rovnakej inštitúcii vynútili okamžité pozastavenie obchodovania a používania niektorých finančných nástrojov v dolároch a eurách.
Putin musí prehrať
"Spojené kráľovstvo bude vždy stáť po boku Ukrajiny v jej boji za slobodu," uviedol vo vyhlásení premiér Rishi Sunak, ktorý je na summite G7 v Taliansku. "Putin musí prehrať a prerušenie jeho schopnosti financovať dlhotrvajúci konflikt je absolútne zásadné," dodal.
V čase, keď sa koná vrcholná schôdzka predstaviteľov ekonomicky vyspelých krajín, sa Británia tiež zaviazala poskytnúť Ukrajine nevojenskú pomoc vo výške 242 miliónov libier na podporu jej okamžitých humanitárnych, energetických a stabilizačných potrieb.
Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa lídri Skupiny G7 dnes zhodli na využití výnosov zo zmrazeného ruského majetku. Spojené štáty a ďalšie krajiny G7 poskytnú Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov, ktorá bude krytá výnosmi z ruského majetku, na ktorý sú uvalené sankcie.