Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg očakáva, že ministri obrany v piatok na rokovaní v Bruseli schvália jeho plán, aby Severoatlantická aliancia prevzala od USA koordináciu dodávok zbraní pre brániacu sa Ukrajinu. Spojenci doteraz poskytovali Ukrajine každoročne pomoc v hodnote okolo 40 miliárd eur.
Stoltenberg navrhuje, aby táto suma "zostala minimom aj pre ďalšie roky". Šéf NATO to uviedol na záverečnej tlačovej konferencii po prvom dni rokovania ministrov obrany NATO v Bruseli. Česko na stretnutí zastupuje ministerka obrany Jana Černochová.
Zmena dynamiky
Generálny tajomník NATO už v apríli uviedol, že aliancia musí "zmeniť dynamiku" poskytovania podpory Ukrajine. "Musíme zabezpečiť spoľahlivú a predvídateľnú pomoc Ukrajine v dlhodobom horizonte, aby sme sa menej spoliehali na dobrovoľné príspevky a viac na záväzky NATO. Menej na krátkodobé ponuky a viac na viacročné prísľuby, "povedal vtedy Stoltenberg.
Dnes generálny tajomník NATO zopakoval, že Ukrajina potrebuje viac "predvídateľnosti a transparentnosti". "Dúfam, že spojenci môj plán odsúhlasia," uviedol Stoltenberg.
Nesmie sa podľa neho opakovať situácia, ku ktorej došlo na začiatku tohto roka, keď kvôli komplikáciám na americkej politickej scéne nastali omeškania v dodaní pomoci Ukrajine, pretože spojenci určitú podporu sľúbili, ale nakoniec ju nedodali. "To v uplynulých mesiacoch spôsobilo Ukrajincom problémy na bojisku," dodal generálny tajomník NATO.
Spojenci musia podľa Stoltenberga vytrvať v poskytovaní pomoci Ukrajine. "Táto vojna môže skončiť, keď si (ruský prezident Vladimir) Putin uvedomí, že ju nemôže vyhrať na bojisku," povedal novinárom v sídle NATO Stoltenberg. "Čím dlhšie vytrváme, tým skôr bude na Ukrajine mier," dodal.
Obavy o pomoc pre Ukrajinu
Až doteraz sa koordináciou pomoci zaoberala takzvaná kontaktná skupina pre Ukrajinu vedená Američanmi a združujúca asi päť desiatok krajín podporujúcich Kyjev zbraňami a muníciou. Teraz ale existujú obavy, aby sa Kyjev neocitol bez pomoci, ak by sa na jeseň stal americkým prezidentom Donald Trump. Ten totiž nemusí byť pomoci Ukrajine naklonený, poznamenali svetové tlačové agentúry.
Výhrady ku Stoltenbergovmu plánu už skôr vyjadrilo Maďarsko, ktoré tvrdilo, že by to mohlo alianciu zatiahnuť do vojny s Ruskom. Šéf NATO tento týždeň Budapešť navštívil a rokoval aj s premiérom Viktorom Orbánom.
Od neho dostal prísľub, že Maďarsko nakoniec rozhodnutie aliancie o poskytovaní podpory Ukrajine blokovať nebude, avšak získa výnimku, podľa ktorej na túto podporu nebudú použité žiadne maďarské finančné prostriedky ani personál.
Súčasná schôdzka je tiež prípravou na aliančný summit, ktorý sa uskutoční od 9. do 11. júla vo Washingtone. Práve na ňom by už malo byť jasné, kto Stoltenberga na čele NATO nahradí. Vážnym kandidátom je holandský premiér Mark Rutte, nemá však napríklad podporu Maďarska, ktoré uprednostňuje rumunského prezidenta Klausa Iohannisa.
"Debatovali sme o veľkom množstve tém, nebudem zverejňovať podrobnosti, niektoré veci by mali zostať tajné," odvetil dnes Jens Stoltenberg na otázku, či s Viktorom Orbánom riešil práve aj svojho nástupcu na čele NATO.