Zástupcovia krajín Európskej únie sa dnes zhodli na štrnástom balíku sankcií proti Rusku, oznámilo belgické predsedníctvo v Rade EÚ.
Podľa českého zastúpenia pri EÚ sa sankčný zoznam rozrastá o viac ako 100 fyzických aj právnických osôb, ktoré sa podľa únijnej diplomacie podieľajú na agresii proti Ukrajine, aj o niektoré sektorové oblasti. Nové sankcie okrem iného obsahujú zákaz prekládky ruského skvapalneného zemného plynu (LNG).
Zastavenie LNG však nedosahuje úplný zákaz dovozu, ako to predtým blok robil v prípade uhlia a ropy z mora, dvoch najväčších zdrojov príjmov Moskvy.
Ako uvádza portál Euronews spoločnosti z EÚ budú naďalej môcť nakupovať ruský LNG, ale budú mať zakázané reexportovať ho do iných krajín, čo je prax známa ako prekládka.
Cieľom nových sankcií EÚ je obmedziť tento obchod a zmenšiť schopnosť Ruska získať financie na vojnu proti Ukrajine. Sankcie sa zameriavajú aj na tri projekty LNG so sídlom v Rusku, ktoré ešte nie sú v prevádzke a ktoré agentúra Reuters predtým označila ako Arctic LNG 2, Ust Luga a Murmansk.
Sankcie ešte musia formálne schváliť členské štáty, podľa diplomatických zdrojov agentúry ČTK sa tak stane na pondelkovom rokovaní únijných ministrov zahraničia v Luxemburgu.
Pôvodne sa očakávalo, že nové sankcie budú schválené už minulý týždeň, teda pred víkendovým samitom o mieri na Ukrajine, ktorý sa uskutočnil vo Švajčiarsku. Zástupcovia členských štátov o nových sankciách voči Rusku mnohokrát dlho diskutovali a niektoré krajiny mali proti niektorým navrhovaným obmedzeniam výhrady.
Najskôr sa balík nepáčil Maďarsku či pobaltským krajinám, nakoniec malo výhrady proti jeho časti Nemecko. Prahe mala námietky, že v ňom opäť nie je česká požiadavka na obmedzenie pohybu ruských diplomatov v schengenskom priestore.
"Tento balík prináša nové cielené opatrenia a maximalizuje vplyv existujúcich sankcií tým, že vypĺňa doteraz existujúce medzery," uviedlo belgické predsedníctvo.
Jeho vyhlásenie súvisí s tým, že už pri schvaľovaní predchádzajúcich balíkov sankcií proti Rusku sa vždy riešilo, že nie je dôležité len zavádzať opatrenia nové, ale aj zabezpečiť, aby boli efektívnejšie vymáhané obmedzenia, ktoré už boli zavedené skôr.