Britský najvyšší súd dnes rozhodol, že lokálny úrad mal pri udeľovaní stavebného povolenia zohľadniť dlhodobý vplyv ropných vrtov na klímu. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej môže mať verdikt obrovský vplyv na budúci rozvoj ťažby fosílnych palív.
Ekologickí aktivisti tvrdili, že povolenie na zachovanie a rozšírenie ropného vrtu v južnom Anglicku bolo chybné, pretože zohľadňovalo len priamy vplyv rozvoja, a nie vplyv emisií skleníkových plynov z využívania vyťaženej ropy.
Sudcovia britského najvyššieho súdu tesnou väčšinou troch hlasov proti dvom dali aktivistom za pravdu a uviedli, že povolenie bolo nezákonné, pretože neskoršie emisie mali byť zohľadnené pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie.
"Nie je spor o tom, že tieto emisie, ktoré možno ľahko vyčísliť, budú mať významný dopad na klímu," povedal George Leggatt, jeden z troch sudcov Najvyššieho súdu, ktorí s odvolaním súhlasili.
Podľa aktivistov prelomový rozsudok značne sťaží schvaľovanie nových projektov ťažby ropy, plynu a uhlia a ovplyvní aj ďalšie kontroverzné projekty.
"Tento historický rozsudok je prelomovým momentom v boji za zastavenie ďalších projektov ťažby fosílnych palív v Británii a za zníženie emisií, ktoré je nevyhnutné pre splnenie zásadných klimatických cieľov," uviedla právnička neziskovej organizácie Friends of the Earth Katie de Kauweová.
Prípad sa týkal rozhodnutia rady grófstva Surrey z roku 2019 povoliť spoločnosti Horse Hill Developments, ktorú čiastočne vlastní britská energetická spoločnosť UK Oil & Gas Plc, aby si ponechala dva ropné vrty a realizovala ďalšie štyri vrty počas viac ako dvadsiatich rokov blízko mesta Horley neďaleko londýnskeho letiska Gatwick.
Posúdenie vplyvu projektu na životné prostredie skúmalo vplyv výstavby, ťažby a likvidácie lokality, ale neposudzovalo vplyv emisií, ktoré by vznikli v dôsledku využívania ropy. Weald Action Group (WAG), organizácia zastrešujúca miestne skupiny, ktoré vedú kampaň proti ťažbe ropy a zemného plynu v juhovýchodnom Anglicku, odhadla, že by to znamenalo viac ako desať miliónov ton emisií uhlíka.
Jeden z účastníkov kampane za WAG podal proti schváleniu územného plánu právnu námietku, ktorú však vrchný súd v Londýne a potom aj odvolací súd zamietli.