Pri protivládnych demonštráciách v kenskom hlavnom meste Nairobi dnes prišlo o život najmenej desať ľudí, zrejme ich zastrelila polícia.
Protestujúci vnikli tiež do parlamentu, ktorého budova je na záberoch výrazne zničená zvonka i zvnútra, jedna jej časť horela. Informovali o tom kenské médiá. Kenský parlament predtým schválil sporný zákon o financiách a postúpil ho do tretieho čítania. Proti reforme demonštrujú tisíce ľudí. Polícia použila tiež vodné delá a slzotvorný plyn.
"Chceme zrušiť parlament. Všetci poslanci by mali odstúpiť," povedal jeden z protestujúcich, ktorý do budovy snemovne prenikol. "Budeme mať novú vládu," doplnil.
„Nerobte z nás hlupákov“
Polícia podľa svedkov ďalej útočí slzným plynom na kostol blízko parlamentu, kde lekári poskytujú pomoc raneným. Nepokoje kvôli návrhu na zvýšenie daní sa v africkej krajine rozhoreli už minulý týždeň. Organizátori protivládnych akcií vyzývajú k ďalším protestom a všeobecnému štrajku.
Polícia použila slzotvorný plyn tiež proti skupinám demonštrujúcich v jednom z najväčších kenských slumov Kibera. Niektorí z nich podľa Reuters prevolávali heslo "Ruto musí preč" s odvolaním sa na prezidenta krajiny Williama Ruta. Ľudia nespokojní s daňovou reformou vyrazili do ulíc aj v mestách Mombasa a Kisumu.
"Sme mladí, silní a máme čas. Nerobte z nás hlupákov," povedal jeden z protestujúcich. Protestov sa podľa médií zúčastňujú najmä mladí ľudia, ktorí požadujú, aby vláda úplne ustúpila od návrhu nového finančného zákona, ktorého súčasťou je napríklad 16-percentná daň na chlieb a dane vo výške 2,5 percenta na vozidlá.
Stovky zranených a zatknutých
Kenská vláda časť návrhu zákona stiahla 18. júna, v tom čase ale už protesty nabrali povahu celkovej nespokojnosti s vládou prezidenta Ruta, podotýka Reuters. V zákone podľa BBC však zostali kontroverzné návrhy, ako je daň na špecializované nemocničné zariadenia alebo zvýšenie dovoznej dane.
Minulý týždeň si nepokoje v hlavnom meste Nairobi vyžiadali prvú obeť, 29-ročného muža. Ďalšie stovky ľudí boli zranených a zatknutých. Polícia proti demonštrantom už použila okrem slzotvorného plynu aj vodné delá, uvádza správy humanitárnych organizácií.