Talianska premiérka Giorgia Meloniová dnes v parlamente ostro kritizovala dohodu o rozdelení vysokých funkcií v Európskej únii. Podľa nej rokovania popreli logiku širokého konsenzu a nová úniová exekutíva sa bude opierať len o krehkú väčšinu. S dohodou je naopak spokojný španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý rovnako vystúpil pred poslancami.
Podľa informácií tlače sa zástupcovia frakcií európskych ľudovcov, sociálnych demokratov a liberálov dohodli tento týždeň na rozdelení vrcholných funkcií v Európskej únii na najbližších päť rokov.
Viesť Európsku komisiu by mala aj naďalej nemecká politička Ursula von der Leyenová. Dohodu prerokujú premiéri a prezidenti štátov EÚ na štvrtkovom a piatkovom samite v Bruseli.
Spôsob, akým išlo o rozdelenie funkcií, dnes pred poslancami ostro kritizovala Meloniová. Ona ani jej frakcia európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) sa užších rozhovorov nezúčastnili. Podľa Meloniovej nad logikou širokého konsenzu prevážilo rokovanie v úzkom kruhu, ktoré vylúčilo niektoré väčšie sily zastúpené v Európskom parlamente.
Meloniová: Exekutíva sa bude opierať o krehkú väčšinu
"Jedna časť rozhoduje za všetky," uviedla premiérka. Podľa nej sa úniová exekutíva bude opierať o "krehkú väčšinu, ktorá pravdepodobne bude mať problémy (v Európskom parlamente) počas volebného obdobia".
Najväčšie unijné politické sily, čo sú ľudovci a sociálni demokrati, podľa Meloniovej ignorovali nespokojnosť, ktorú podľa talianskej premiérky vyjadrili voliči vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Ako taký signál Meloniová vníma volebnú neúčasť. Tá sa síce v Taliansku zvýšila, ale v celej EÚ naopak mierne klesla. Účasť v celej EÚ dosiahla 51 percent a bola tak najvyššia za mnoho desaťročí. V júnových voľbách posilnila krajná pravica, výraznejší počet mandátov stratili Zelení a liberáli z frakcie Renew.
Vo svojom prejave Meloniová kritizovala Európsku úniu, ktorá je podľa nej "príliš invazívna" vo vzťahu k vlastným občanom a naopak príliš slabá na medzinárodnom poli. Nové vedenie Európskej komisie vyzvalo, aby zvážilo zavedenie "nového portfólia pre odstránenie byrokracie".
Žiadny jazýček na váhach
O tom, že Meloniová je sklamaná ohľadom rokovaní o najvyšších úniových postoch, informovala počas týždňa talianska tlač. Meloniová očakávala, že so svojou frakciou ECR bude hrať úlohu jazýčku na váhach, čo sa napokon nestalo. Meloniová vo svojich prejavoch v parlamente opakovala, že ECR je teraz treťou najväčšou frakciou v Európskom parlamente, a že Renew Europe, ktorú oslabil aj odchod europoslancov z českého hnutia ANO, je na štvrtom mieste. Počty sa však ešte môžu zmeniť.
Meloniová však v parlamente priamo nepovedala, že bude na samite hlasovať proti dohode o najvyšších funkciách. "My sme za druhý mandát pre von der Leyenovú, a myslím si, že Taliansko by nemalo byť proti," uviedol dnes minister zahraničia Antonio Tajani, ktorý šéfuje strane Nahor Taliansko. Jej europoslanci sedia v Európskom parlamente v ľudovej frakcii.
Ako podanú ruku Meloniovej vníma potom talianska tlač list von der Leyenovej lídrom členských štátov z tohto týždňa. V ňom šéfka Európskej komisie otvára dvere "inovatívnym stratégiám pre prevenciu nelegálnej migrácie".
Medzi takýmito stratégiami je aj presunutie konania o udelení azylu na územie nečlenských krajín. Na to sadne Meloniová vláda cez dohodu s Albánskom, kde majú vzniknú dve talianske migračné strediská.
Rím už dal najavo, že chce v komisii získať podpredsednícky post s významným portfóliom. Horúcim kandidátom na eurokomisára je minister pre unijné záležitosti Raffaele Fitto.
Sánchez je spokojný
Úzkeho rokovania o rozdelení postov sa naopak zúčastnil za sociálnych demokratov španielsky premiér Sánchez. Ten je s rozdelením funkcií spokojný. "Zajtra (vo štvrtok) budeme schvaľovať dohodu, ktorá vylučuje krajnú pravicu z hlavných úniových inštitúcií," uviedol dnes dopoludnia Sánchez v dolnej komore parlamentu.
Na opätovné zvolenie do čela EK bude von der Leyenová potrebovať, aby sa za ňu vyslovil Európsky parlament. Podľa agentúry DPA bude päťdesiatšesťročná politička u europoslancov musieť ešte viesť kampaň, pretože tu má pomerne dosť kritikov.
Súčet mandátov troch frakcií, ktoré ju podporujú, síce na väčšinu papierovo stačí, v tajnom hlasovaní sa však ťažšie presadzuje stranícka disciplína, a je otázne, či všetci poslanci z týchto frakcií von der Leyenovú podporia. V roku 2019 v hlasovaní nemecká politička dostala len o deväť hlasov viac, ako potrebovala.