Taliban v sobotu uviedol, že zahraničné požiadavky na tému práv žien sú domácimi "problémami Afganistanu". Je preto potrebné vyriešiť ich pred rozhovormi pod vedením OSN, kde vylúčenie afganských žien z verejného života vyvolalo pobúrenie. Informujeme o tom podľa agentúry AFP.
Vláda Talibanu od prevzatia moci v roku 2021 uvalila na ženy množstvo obmedzení, ktoré OSN označila za "rodový apartheid". Tretie kolo rokovaní o tejto téme sa začne v nedeľu v Katare, kde sa prvýkrát zúčastnia aj zástupcovia Talibanu.
Úrady Talibanu "uznávajú problémy týkajúce sa žien", povedal hovorca vlády Zabihulláh Mudžáhid na tlačovej konferencii v Kábule. "Tieto otázky sú záležitosťou Afganistanu," povedal hovorca, ktorý bude vládu zastupovať v Katare.
"Pracujeme na tom, aby sme našli logickú cestu k riešeniam v Afganistane, aby sa naša krajina, nedajbože, opäť nedostala do konfliktu a nezhôd," uviedol s tým, že vláda Talibanu bude na stretnutiach zastupovať celý Afganistan a vzhľadom na svoju autoritu má byť pri rokovacom stole jediným zástupcom Afgancov.
Skupiny pre ľudské práva odsúdili vylúčenie afganských žien z hlavných stretnutí a nedostatok otázok ľudských práv na programe. Zástupcovia občianskej spoločnosti vrátane skupín za práva žien sa v utorok po oficiálnych rokovaniach stretnú s medzinárodnými vyslancami a predstaviteľmi OSN.
Rozhovory začala OSN v máji 2023 s cieľom zvýšiť medzinárodnú koordináciu v krajine, kde Taliban po nástupe k moci zosadili vládu podporovanú Západom. Vládu Talibanu odvtedy oficiálne neuznal žiadny štát.
Taliban nebol pozvaný ani na prvé rokovania v Dauhá minulý rok a odmietol sa zúčastniť aj na druhej konferencii s požiadavkou, aby bol jediným afganským zástupcom s vylúčením pozvaných skupín občianskej spoločnosti.