Slabý Joe Biden sa pred celým svetom znemožnil, zatiaľ čo agresívny Donald Trump v americkej prezidentskej debate, ktorá pripomínala reality show, klamal a komolil vety.
Tak podľa BBC svetové médiá hodnotia debatu, ktorá je považovaná za prehru súčasného prezidenta. Verdikty odborníkov z celého sveta k štvrtkovému televíznemu duelu oboch protivníkov v Atlante v štáte Georgia boli zničujúce.
Skúška duševnej pripravenosti
V Číne, v Indii i v ďalších krajinách sa v recenziách objavovala ostrá kritika Bidenovho výkonu. Kritike ale neunikol ani jeho republikánsky vyzyvateľ.
Ešte pred debatou sa v hlavných večerných správach ruskej televízie špekulovalo, že ju Biden neprežije. "Hodina a pol v priamom prenose je skúškou duševnej a fyzickej zdatnosti," uviedol Prvý kanál s tým, že Biden "to bude mať ťažké vydržať".
Štátny Prvý kanál aj Rossija 1 informovali o prieskume verejnej mienky, podľa ktorého približne 60 percent respondentov očakáva, že Biden si bude musieť vziať povzbudzujúce prostriedky, aby debatu zvládol.
Prokremeľskí komentátori potom Bidenov výkon v debate označili za neslaný a nemastný. Vojenský blog Rybar označil prezidentovo vystúpenie za "úplné zlyhanie", zatiaľ čo telegramový kanál časopisu Russia in Global Affairs uviedol, že Biden nedokázal, že je v "náležitej fyzickej kondícii", aby mohol viesť krajinu, a že jeho vystúpenie "zrejme vystrašilo jeho priaznivcov".
Televízia Rossija 1 v piatok ráno uviedla, že voliči majú obavy o Bidenovo "duševné zdravie". Vyzdvihla tiež Trumpove útoky na Bidenov postup ohľadom ruskej vojny na Ukrajine.
Čínske médiá sa rozplývali nad teatrálnosťou debaty a viaceré médiá zdôrazňovali, že Biden a Trump si na začiatku debaty nepodali ruky a pokračovali vo "vzájomných ostrých osobných útokoch". Štátny denník Global Times opísal debatu ako "niečo na spôsob reality šou".
Osobný súboj
Čínske satirické karikatúry často zachytávali neľútostný, takmer osobný súboj oboch kandidátov, ale čínske publikum sa bavilo skôr bizarnými aspektmi debaty, napríklad tým, že dvojica "odbočila od témy a diskutovala o svojich golfových zručnostiach".
Všeobecne sa čínske médiá snažia verejnosti vykresliť obraz všeobecnej apatie a frustrácie amerických voličov z oboch kandidátov.
Global Times uvádza, že obaja boli podrobení skúmaniu kvôli svojmu "veku a výdrži". Poznamenáva, že Trump v kampani "často komolil vety" a že Biden "často robí slovné prešľapy". Ďalšie médiá si berú na mušku Trumpa kvôli jeho "klamaniu" a Bidena za "brblanie".
Čína často upozorňuje na rastúce rozpory v americkej spoločnosti a naznačuje, že USA sa môžu ponoriť do občianskej vojny. Celkové vyznenie je také, že Trump aj Biden "v súčasnosti čelia ťažkostiam". Po debate, ktorá sa odohrala v noci na piatok SELČ, mnohí na sociálnych sieťach vyjadrili "obavy o budúcnosť Ameriky", uvádza tlačová agentúra Nová Čína.
Významné indické médiá vo svojom spravodajstve vyzdvihli "neistý" výkon Bidena a "agresivitu" Trumpa. Článok na internetových stránkach denníka Hindustan Times opisuje debatu ako "stret, v ktorom išlo o veľa a ktorý zvráti zvyšok kampane".
Agresívnejší Trump
Uvádza tiež, že Biden vyzeral, že "sa trápi a niekoľkokrát dokonca stuhol". Trump prejavil "väčšiu agresivitu" a "využil Bidenových chybných krokov", napríklad počas diskusie o imigrácii, dodal denník.
Niektoré indické médiá sa pozastavili nad Trumpovým tvrdením, že Biden "dostáva zaplatené od Číny". "‘Mandžuský kandidát platený Čínou‘: Trumpovo veľké obvinenie Bidena ", znel titulok na internetových stránkach televíznej stanice NDTV.
Neočakáva sa, že by výsledok amerických volieb príliš zmenil vzťahy medzi Indiou a USA, pretože indický premiér Naréndra Módí, ktorý práve začal tretie funkčné obdobie, má dobré vzťahy ako s Bidenom, tak s Trumpom.
V Izraeli sa médiá zhodli na tom, že Biden vyzerá "slabo", a teoretizovali, ako by Trumpovo prezidentské víťazstvo ovplyvnilo prebiehajúcu vojnu v Pásme Gazy. Počas debaty Trump povedal, že keby bol prezidentom, k útoku na Izrael vedenému Hamasom zo 7. októbra by nedošlo.
Izraelské médiá vyzdvihovali Trumpove zásluhy v prospech Izraela aj to, ako obvinil Bidena zo slabosti "Stal sa z neho niečo ako Palestínčan. Ale oni ho nemajú radi. Lebo je to veľmi zlý Palestínčan. Je veľmi slabý, "povedal Trump o svojom rivalovi.
Barak Ravid, spravodajca z prostredia diplomacie spravodajského servera Walla, povedal, že Biden je v otázke blízkovýchodného konfliktu "nesústredený".
"Nedokázal vysvetliť rozsah svojej podpory Izraelu a pre Trumpa bolo možné naň zaútočiť a prezentovať ho ako niekoho, kto sa snaží zabrániť Izraelu v likvidácii Hamasu," myslí si Ravid.
Takmer isté víťazstvo
Vojenský analytik Ron Ben Jišaj z portálu Ynet povedal: "Trump je teraz vnímaný ako kandidát, ktorého víťazstvo v prezidentských voľbách je takmer isté, a všetci aktéri, od Ruska a Ukrajiny po Izrael a Saudskú Arábiu a tiež Irán, sa odteraz budú správať podľa tohto predpokladu. "Podľa neho si niektorí v Izraeli "už teraz mnou ruky tešia" nad vyhliadkou druhého Trumpovho prezidentstva.
Latinskoamerické médiá prezidentskou debatou označili za "vyhrotenú" a zdôraznili ostré výmeny názorov na imigráciu, ekonomiku, potraty a globálnu politiku. Mnohí mediálni odborníci v regióne si všímajú, že sa Trumpovi podarilo podnietiť pochybnosti o Bidenovom veku tým, že doň energicky bušil v otázkach citlivých pre amerických voličov, ako je inflácia a imigrácia.
Argentínsky denník La Nación uviedol, že "demokratický prezident nedokázal rozptýliť pochybnosti o svojom veku a zdravotnom stave a spustil poplach vo svojej strane".
Kolumbijský denník El Tiempo videl výmenu názorov medzi Trumpom a Bidenom charakterizovanú "urážkami, posmeškami a niekoľkými málo návrhmi", v ktorej "sa zdalo, že ani jeden z nich nerozptýlil obavy zo svojho pokročilého veku".
Citlivé témy
V Mexiku sú médiá zvyčajne citlivé na výzvy amerických politikov na prijatie drastických opatrení na zastavenie prílevu migrantov a drog, a tak sa spravodajstvo z debaty zameralo na opakované strety ohľadom imigrácie, ktoré väčšinou spočívali v tom, že Trump vyčítal Bidenovi, že nezabezpečil bezpečnosť hraníc.
Časopis Proceso sa zameral na Trumpovo tvrdenie, že sa USA stali "hniezdom potkanov", pretože podľa neho Bidenova imigračná politika "otvorila dvere zločincom, vrahom a násilníkom".
Turecké médiá a používatelia sociálnych sietí kritizovali Bidenov "zlý výkon" v debate, ktorý podľa mnohých viedol k "panike" medzi demokratmi. "Biden mal ťažkosti porozumieť otázkam a pri odpovediach váhal," uviedol list Hürriyet, ktorý debatu označil za "katastrofu" pre Bidena.
Akademik Hilmi Bolatoglu vo svojom príspevku na X uviedol, že Bidenovo vystúpenie posilnilo náznaky, že "sa blíži nová Trumpova éra".
Vyskytli sa tiež pochybnosti o celkovej kvalite rozpravy. "Pri pohľade na... zoznam klamstiev a prekrúcaní, ktoré obaja lídri povedali, si človek kladie otázku, ktorého z nich americkí voliči zvolia, aby spustošil svet," uviedol turecký novinár Murat Yetkin na svojom kanáli na YouTube.