Vplyvné odborové združenie vo Francúzsku vyzvalo v utorok na blokovanie krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) v druhom kole predčasných parlamentných volieb, ktoré sa bude konať túto nedeľu 7. júla.
Generálna tajomníčka Francúzskej demokratickej konfederácie práce (CFDT) Marylise Léonová v utorok vo vysielaní stanice France Info ozrejmila, že odborárski aktivisti chcú v čase zostávajúcom do volieb "urobiť všetko" pre to, aby sa RN nedostalo k moci.
Ozrejmila, že CFDT nechce nikoho poučovať, ale má v úmysle "vysvetľovať, že byť odborárom CFDT je nezlučiteľné s hlasovaním za RN". Strana RN vedená Jordanom Bardellom podľa nej obhajuje rozdeľovanie spoločnosti, diskrimináciu, segregáciu a nacionalizmus.
Léonová dodala, že pre CFDT je hypotéza o nástupe RN k moci "príliš nebezpečná", preto odborári "musia biť na poplach".
Neobstoja žiadne politické kalkulácie
"Ak sa Národné zhromaždenie dostane k moci, na stole bude aj otázka samotnej existencie odborových organizácií," upozornila Léonová.
Znepokojenie v súvislosti s výsledkami prvého kola parlamentných volieb vo Francúzsku, ktoré vyhralo RN, vyjadrili medzičasom aj odborári z organizácií Všeobecná konfederácia práce (CGT), Národný zväz nezávislých odborov (UNSA), Solidárni, Zjednotený odborový zväz (FSU), Roľníckej konfederácie a Únie nezávislých a malých podnikov.
Generálne tajomníčky CGT a CFDT - Sophie Binetová a Marylise Léonová - sa zhodli, že voči nebezpečenstvu nástupu krajnej pravice neobstoja žiadne politické kalkulácie.
Vyzvali preto kandidátov, ktorí v prvom kole skončili na nižšom ako treťom mieste a v druhom kole nemajú šancu uspieť, aby svoju kandidatúru stiahli v prospech toho politika, ktorý by tak dostal šancu poraziť zástupcu krajnej pravice.
"Administratívny štátny prevrat"
Vodkyňa francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová obvinila prezidenta Emmanuela Macrona, že sa sériou nominácií na rôzne úradné posty pokúša o "administratívny štátny prevrat".
V utorkovom rozhovore pre stanicu France Info Le Penová narážala na tvrdenia, že Macron vymenúva na posty v štátnej správe svojich ľudí, čím podľa nej chce "zabrániť vo vykonávaní politiky, akú si želajú Francúzi".
Posledné zasadnutie francúzskej vlády sa v Elyzejskom paláci konalo štyri dni pred prvým kolom parlamentných volieb. Vláda na ňom rozhodla napr. o vymenovaní vojenského guvernéra Paríža, nového náčelníka štábu vzdušných síl, ako aj o novom riaditeľovi odboru pre záležitosti EÚ na ministerstve zahraničných vecí či o troch veľvyslancoch.
Le Penová uistila, že ak sa jej strana dostane k moci, prehodnotí tieto nominácie, "aby mohla vládnuť".
Táto bývalá predsedníčka klubu RN v Národnom zhromaždení v rozhovore ubezpečila, že RN je pripravená prevziať moc a vládnuť. Súčasne však potvrdila, že predseda RN Jordan Bardella sa odmietne stať premiérom bez absolútnej väčšiny v parlamente. "Nemôžeme súhlasiť, že pôjdeme do vlády, ak nebudeme môcť konať," objasnila Le Penová.
Le Penová je presvedčená, že získa väčšinu
Súčasne vyjadrila presvedčenie, že získať absolútnu väčšinu mandátov v Národnom zhromaždení je pre RN realizovateľný plán.
Argumentovala, že RN skončila v prvom kole volieb na prvom mieste v 258 volebných obvodoch, pričom hneď v prvom kole bolo zvolených 39 poslancov za RN.
Dodala, že ak sa RN v druhom kole priblíži k absolútnej väčšine v podobe "napríklad 270 poslancov", bude hľadať pre vládnutie spojencov. Spresnila, že v takom prípade by sa RN pokúsilo presvedčiť rôznych pravicových poslancov a niektorých zástupcov strany Republikáni (LR), ktorí v minulosti vyjadrovali názorovú blízkosť s politikou RN.
Časť členov LR, vrátane ich predsedu Érica Ciottiho, sa rozhodla využiť ponuku RN na spoluprácu v predčasných voľbách. Toto ich rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky z vlastných radov i od iných politických strán - ide totiž o porušenie nepísanej dohody strán hlásiacich sa k hodnotám Francúzskej republiky, že s krajnou pravicou sa nespolupracuje.