V centre kenského hlavného mesta Nairobi a v ďalších mestách po celej krajine dnes prepukli demonštrácie, pri ktorých ľudia požadujú odstúpenie prezidenta Williama Ruta.
Protesty nadväzujú na nepokoje z predchádzajúcich dvoch týždňov proti daňovej reforme, pri ktorých v minulom týždni prišlo o život najmenej 39 ľudí. Uviedla to agentúra Reuters.
Celonárodné demonštrácie naznačili, že prezident Ruto nedokázal upokojiť spontánne protestné hnutie mladých ľudí, hoci upustil od plánov na zvýšenie daní.
Dnešné demonštrácie sa začali pokojne, ale v priebehu dňa sa zmenili na násilnosti. V obchodnej štvrti v centre Nairobi sa policajti v helmách so štítmi a drevenými palicami vrhli na demonštrantov a v dave vybuchli bomby so slzným plynom. Uprostred ulice vzplanul stánok. Zdravotníci ošetrovali mladíka, ktorý ležal na chodníku so zakrvavenou rukou.
Mimo hlavného mesta pochodovali stovky protestujúcich Mombasou, druhým najväčším mestom v Keni, ktoré leží na pobreží Indického oceánu. Niesli palmové listy, trúbili na plastové rohy, bubnovali a skandovali heslá ako "Ruto musí ísť! ".
Neskôr kenská televízia NTV informovala o dvoch postrelených v Mombase a odvysielala zábery horiacich áut.
Prezident Ruto čelí najhoršej kríze za obdobie svojho takmer dvojročného prezidentstva. Ocitol sa medzi požiadavkami veriteľov na zníženie deficitu štátneho rozpočtu, ako požaduje aj Medzinárodný menový fond (MMF), a požiadavkami nespokojných obyvateľov, ktorí sa stretávajú s prudko rastúcimi životnými nákladmi.
Členovia protestného hnutia, ktoré nemá žiadnych oficiálnych lídrov a organizuje sa prevažne prostredníctvom sociálnych médií, odmietli Rutove výzvy na dialóg. A to aj po tom, čo Ruto upustil od navrhovaného zvýšenia daní.
"Ľudia zomierajú na uliciach a jediné, o čom dokáže rozprávať, sú peniaze. My nie sme peniaze. Sme ľudia. Sme ľudské bytosti," povedal agentúre Reuters protestujúci v Mombase Milan Waudo. "Musí sa starať o svojich ľudí, pretože ak sa nedokáže starať o svojich ľudí, potom ho v tom kresle nepotrebujeme," dodal.