Hurikán Beryl strhával strechy na Jamajke, zmietal rybárskymi člnmi na Barbadose a poškodil alebo zničil 95 percent domov na niekoľkých ostrovoch Svätého Vincenta a Grenadin, než sa prihnal ku Kajmanským ostrovom a teraz mieri ku karibskému pobrežiu Mexika. Zatiaľ si podľa dostupných informácií vyžiadal najmenej desať obetí, informovala agentúra AP.
Počet obetí hurikánu Beryl v Karibiku stúpol na desať. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) vo štvrtok uviedlo, že Beryl prešiel južným pobrežím Jamajky a smeruje k Mexiku. Informujú agentúra AP a stanice CNN.
Prvý hurikán tohtoročnej sezóny zasiahol Jamajku v stredu. Na ostrove niekoľko hodín prudko pršalo a fúkal silný vietor. Premiér krajiny Andrew Holness v stredu vyhlásil, že do krytov sa uchýlilo viac ako 500 ľudí.
Vyhlásili stav katastrofy
V dôsledku popadaných stromov a elektrických stĺpov bolo neprejazdných niekoľko ciest. Niektoré oblasti na severe Jamajky sa ocitli bez dodávok elektrickej energie.
Hurikán však v krajine nespôsobil mimoriadne vážne škody. Potvrdená je jedna obeť. Podľa Holnessa sa Jamajka vyhla najhoršiemu, avšak na ostrove aj tak vyhlásili stav katastrofy.
Na príchod hurikánu sa medzičasom pripravuje Mexiko. Podľa poslednej správy NHC sa Beryl nachádza 850 kilometrov od juhomexického pobrežného mesta Tulum a rýchlosť vetra v ňom dosahuje 205 kilometrov za hodinu.
Hurikán by mal zasiahnuť dvakrát
Podľa riaditeľky Mexickej agentúry pre civilnú ochranu Laury Velázquezovej by mal hurikán krajinu zasiahnuť až dvakrát, čo je vzácny úkaz. Najskôr by mal Beryl zasiahnuť riedko osídlenú oblasť neďaleko Tulumu. Následne by mal hurikán vo vnútrozemí zoslabnúť na tropickú búrku a prejsť cez polostrov Yucatán do Mexického zálivu.
Podľa Velázquezovej by mal hurikán pobrežie Mexika zasiahnuť opäť na pobreží štátov Veracruz alebo Tamaulipas neďaleko hraníc s Texasom.
Beryl je prvým hurikánom tohtoročnej sezóny, ktorý nad Atlantikom dosiahol piatu, najsilnejšiu kategóriu. Medzitým trochu zoslabol, ale zostáva silný. Na karibskom pobreží Mexika, ktoré je obľúbenou turistickou oblasťou, sa už pripravujú bezpečné útočiská, evakuované sú malé pobrežné komunity a úrady presúvajú do bezpečia dokonca aj vajcia morských korytnačiek z pláží, kde by ich mohli ohroziť zdvihnuté morské vlny.
Letisko v Cancúne bolo vo štvrtok podľa agentúry Reuters zaplnené turistami, ktorí sa snažia odcestovať kvôli obavám, že búrka preruší letecké spojenia.
V noci zo stredy na štvrtok bol stred hurikánu zhruba 900 kilometrov od mexického Tulumu. Vietor dosahoval rýchlosť 215 kilometrov za hodinu a postupoval na západoseverozápad tempom 32 kilometrov za hodinu.
Zasiahnuté by mali byť lagúny a mangrovy
Meteorológovia predpokladajú, že hurikán zasiahne pevninu v oblasti riedko obývaných lagún a mangrovov južne od Tulumu v piatok skoro ráno miestneho času, pravdepodobne ako hurikán druhej kategórie. Potom má prejsť cez polostrov Yucatán a nad teplými vodami Mexického zálivu znovu zosilniť, než znovu zasiahne pevninu pri severovýchodnom pobreží Mexika blízko hranice s Texasom.
Beryl zatiaľ najviac postihol ostrovy v juhovýchodnom Karibiku, kde si vyžiadal sedem ďalších obetí na ostrovoch Grenada, Svätý Vincent a Grenadíny a na severe Venezuely.
Tri obete si búrka vyžiadala vo Venezuele, kde sú štyria ľudia nezvestní. Medzi zranenými bola aj viceprezidentka Delcy Rodríguezová. Troch mŕtvych hlási aj Grenada a na troch mŕtvych vo štvrtok zvýšil bilanciu obetí aj ostrovný štát Svätý Vincent a Grenadíny.
Najhoršie následky však mala búrka na Malých Antilách, kde zasiahla dva menšie ostrovy. Podľa Michelle Forbesovej, riaditeľky organizácie pre národné krízové situácie Svätého Vincenta a Grenadíny, hurikán zničil alebo poškodil na 95 percent domy na ostrovoch Mayreau a Union.
Posledným podobne silným hurikánom v juhovýchodnom Karibiku bol hurikán Ivan, pri ktorom pred 20 rokmi zahynuli v Grenade desiatky ľudí.