Britská opozičná Labouristická strana podľa doteraz spočítaných hlasov dosiahla na väčšinu 326 kresiel v 650-člennej Dolnej snemovni, informuje stanica ITV.
Sčítanie hlasov z jednotlivých obvodov pokračuje, konzervatívny premiér Rishi Sunak však už uznal prehru svojej strany a zablahoželal lídrovi labouristov Keirovi Starmerovi.
Sunak volebnú prehru uznal po sčítaní hlasov vo svojom obvode na severe Anglicka, kde si podržal poslanecké kreslo.
"Zmena sa začína teraz"
Starmer vo víťaznom prejave v centrálnom Londýne uviedol, že "zmena sa začína teraz" a že na Britániu znova svieti nádej.
Premiér Sunak krátko predtým uznal víťazstvo labouristov, vyjadril sklamanie nad prehrou konzervatívcov a povedal, že telefonicky pogratuloval svojmu nástupcovi. "Dnes dôjde k odovzdaniu moci pokojným a usporiadaným spôsobom, s dobrou vôľou na všetkých stranách," vyhlásil po obhájení mandátu v severoanglickom obvode Richmond a Northallerton.
"Je toho veľa, z čoho sa musíme poučiť a nad čím sa zamyslieť, a beriem na seba zodpovednosť za prehru. Je mi to ľúto," dodal.
Labouristi vo svojom programe sľúbili voličom obnoviť ekonomický rast, z ktorého budú mať prospech aj chudobnejšie vrstvy obyvateľov.
Dôležitým bodom je pre nich reforma systému pracovnej migrácie, ktorý umožňuje ľahko získavať pracovné víza cudzincom spĺňajúcim požiadavky zamestnávateľov. Starmerova strana chce obmedziť počet prisťahovalcov prichádzajúcich za pracovnými stimulmi napríklad zo zdravotníctva či stavebníctva a viac investovať do rekvalifikácií Britov, aby sami zaplnili voľné miesta.
Odhady predpovedali debakel
Odhady po zatvorení volebných miestností predpovedali debakel vládnych konzervatívcov, ktorí sa pri moci držali posledných 14 rokov, pričom vystriedali piatich premiérov. Odhady predpovedajú, že labouristi budú mať 410 kresiel, teda najlepší výsledok od roku 1997, zatiaľ čo konzervatívci by mohli získať 131, čo by bol najhorší výsledok v histórii strany.
Podľa doteraz spočítaných hlasov majú labouristi zatiaľ 356 kresiel, čo je o 170 viac ako získali v roku 2019. Konzervatívci majú zatiaľ 74 mandátov, teda o 185 menej ako po posledných voľbách, informuje BBC. Liberálni demokrati získali zatiaľ 47 mandátov.
Do parlamentu zamieri aj Nigel Farage
Parlamentné kreslo v juhoanglickom obvode obhájil konzervatívny minister financií Jeremy Hunt. O kreslá naopak prišli konzervatívny minister obrany Grant Shapps aj Penny Mordauntová, niekdajšia kandidátka na líderku konzervatívcov a členka vlády zodpovednej za koordináciu vládnej agendy v Dolnej snemovni. Oboch prominentných konzervatívnych politikov porazili labouristickí kandidáti.
Do parlamentu naopak zamieri jeden zo strojcov brexitu Nigel Farage, ktorého nacionalistická strana Reforiem UK podľa neúplných výsledkov získala štyri kreslá. Vo svojom londýnskom obvode zvíťazil tiež bývalý šéf labouristov Jeremy Corbyn, ktorý kandidoval ako nezávislý.